nedeľa, 7 marca, 2021
-3.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Súd zamietol návrh na prerušenie procesu so Salmanovcami

Súd zamietol návrh na prerušenie procesu so Salmanovcami

Trojčlenný senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku zamietol návrh obhajcu obžalovaných ruských podnikateľov Alexandra a Sergeja Salmanova, Viktora Križiaka, o prerušenie nového pojednávania s dvojicou.

 “Údajné podanie ústavnej sťažnosti nie je dôvodom, aby bolo prerušené konanie,” zdôraznil predseda senátu. ŠTS skonštatoval, že obhajca mal dostatok času na podanie ústavnej sťažnosti.

Križiak predtým argumentoval tým, že podal sťažnosť na Ústavný súd (ÚS) SR voči podľa jeho názoru spornému dovolaciemu septembrovému rozhodnutiu Najvyššieho súdu (NS) SR. ŠTS by mal podľa jeho procesného návrhu počkať do rozhodnutia o sťažnosti. Advokát je presvedčený, že pokiaľ by ÚS SR zrušil rozhodnutie NS SR, tak by pojednávanie v ŠTS v Pezinku bolo zbytočné. Križiak argumentoval, že podobný postup zvolil iný senát ŠTS v kauze tzv. piešťanskej vetvy piťovcov, kde sa čaká na rozhodnutie ÚS SR o sťažnosti voči verdiktu NS SR.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Vasiľ Špirko zdôraznil, že nie sú zásadné argumenty, aby sa konanie nekonalo. Argumenty obhajcu, ktorý podal sťažnosť až v pondelok po troch mesiacoch od rozhodnutia NS SR, Špirko odmietol a navrhol návrh obhajcu neprijať.

Pojednávanie s podnikateľmi sa začalo v pondelok po tom, ako NS SR 7. septembra vyhovel mimoriadnemu dovolaniu exministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej v prípade oslobodzujúcich rozsudkov nad dvojicou. Dovolanie podala Žitňanská v roku 2017.

NS SR zrušil rozsudok ŠTS a následne aj právoplatný verdikt NS SR a prikázal ŠTS, aby v úplatkárskej kauze, v ktorej bol odsúdený bývalý riaditeľ Daňového úradu v Dunajskej Strede Dušan Klvaňa, nanovo rozhodol.

NS SR pôvodne v novembri 2016 oslobodil podnikateľov v prípade podplácania Klvaňu. Podnikatelia si podľa obžaloby prokurátora v apríli a máji 2010 zabezpečili neoprávnené vyplatenie nadmerných odpočtov DPH vo výške 443.000 eur. Za desaťpercentnú províziu mal vyplatenie zabezpečiť práve Klvaňa. Úplatok mal exriaditeľ prevziať osobne.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 322,104 Úmrtí 7,739 Uzdravení 255,300 Infikovaných 59,065 Last updated: 7. marca 2021 - 03:24 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky