Čaputová sa stretla s ombudsmankou Patakyovou: Otváranie škôl nemôže byť diskriminačné

0
Zuzana Čaputová, prezidentka SR (Foto: TASR)


Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa v piatok stretla s ombudsmankou Máriou Patakyovou, ktorá ju oboznámila zo zisteniami v oblasti environmentálnych záťaží na Slovensku. Ombudsmanka v mimoriadnej správe upozorňuje na veľmi pomalé konanie orgánov verejnej správy a prieťahy pri stanovovaní plánu prác či určovaní povinnej osoby, ktorá bude zodpovedná za finálne odstránenie záťaže.

“Zodpovednosť za negatívne dosahy na životné prostredie musí niesť znečisťovateľ a štát musí byť schopný pomôcť tam, kde sa situácia dlhodobo nerieši,” konštatuje na sociálnej sieti Čaputová. Verí, že správa ombudsmanky spolu so snahou envirorezortu povedú čoskoro k tomu, že sa napríklad aj ľudia postihnutí gudrónovými jamami v obci Predajná, skládkou vo Vrakuni či PCB látkami na Zemplíne dočkajú vyriešenia “neželaných dedičstiev minulosti”.

Hlava štátu sa na stretnutí s ombudsmankou dotkla viacerých tém. Išlo najmä o proces prijímania ústavných zmien v Národnej rade (NR) SR, ktorý podľa prezidentky nezodpovedá poctivej odbornej a verejnej debate. Témou boli aj ústavné aspekty otvárania škôl. “Otváranie škôl považujeme za potrebné, nemôžeme si však pritom dovoliť, aby bolo pre niektorých žiakov alebo pre celé školy diskriminačné,” poznamenala Čaputová.

- Reklama -