piatok, 17 septembra, 2021
15.1 C
Bratislava
ÚvodArénaKorčok: Rastúci vplyv Číny predstavuje pre Slovensko výzvu aj príležitosť

Korčok: Rastúci vplyv Číny predstavuje pre Slovensko výzvu aj príležitosť

Rastúci vplyv Číny vo svete a jej politiky na medzinárodnú scénu predstavuje pre Slovensko zároveň výzvu aj príležitosť. Vyjadril sa tak v stredu šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok počas záverečného dňa zasadnutia Severoatlantickej rady (NAC) na úrovni ministrov zahraničných vecí, ktoré prebiehalo formou videokonferencie.

Slovensko má “záujem o férové a konštruktívne vzťahy Aliancie s Čínou. Na druhej strane musíme lepšie poznať pohnútky správania Číny v našom euroatlantickom priestore a vyhodnocovať ich dôsledky na naše bezpečnostné záujmy,” povedal Korčok. Podľa neho netreba zabúdať na to, že Čína má druhý najväčší rozpočet na obranu na svete.

Na vzťahy s Čínou sa zamerali najmä rokovania s európskymi partnermi z Fínska a Švédska, ako aj z Austrálie, Japonska, Južnej Kórey, Nového Zélandu a so šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom.

Ústrednou témou stretnutí s rezortnými partnermi z Gruzínska a Ukrajiny bola zasa bezpečnosť v regióne Čierneho mora. “Sme znepokojení militarizáciou Čierneho mora a špecificky Krymu zo strany Ruska, ktorá mu umožňuje destabilizovať širší región a rozširovať svoj vojenský vplyv ďalej do Stredozemného mora,” uviedol Korčok. Slovensko podľa Korčoka podporuje budovanie obranyschopnosti Ukrajiny a Gruzínska, ktoré prispeje k väčšej stabilite v oboch krajinách. Dodal, že tento vývoj je aj v záujme občanov Slovenska.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 400,348 Úmrtí 12,566 Uzdravení 382,734 Infikovaných 5,048 Last updated: 17. septembra 2021 - 09:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -