Košice: Nemocnica využíva na dezinfekciu aj robota

0
autonómny dezinfekčný UVD robot dezinfikuje priestory Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) Košice. UVD robot prostredníctvom krátkovlnného ultrafialového svetla ničí choroboplodné zárodky baktérií a vírusov vrátane koronavírusu SARS-CoV-2. Košice, 2. decembra 2020. (Foto: TASR)

Na dezinfekciu priestorov využíva Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice po novom aj robot. Ten prostredníctvom krátkovlnného ultrafialového svetla ničí choroboplodné zárodky baktérií a vírusov vrátane koronavírusu SARS-CoV-2. Ako povedal výkonný riaditeľ UNLP pre vedu, výskum a vzdelávanie Peter Kizek, je prínosom pre pacientov i zdravotnícky personál.

Pripomenul, že každý infekčný pacient so sebou do nemocnice prinesie množstvo choroboplodných zárodkov. Podľa neho ich toto zariadenie pomáha redukovať. „V priestoroch, kde ho používame, máme signifikantne nižší počet nakazených zamestnancov,“ skonštatoval s tým, že automatizovaný systém šetrí čas aj personál, ktorý tak nemusia vystavovať rizikovému prostrediu. Napríklad po ukončení výkonu na operačných sálach využívajú UVD robot.

„V súvislosti s vývojom epidemiologickej situácie na Slovensku nás navštevoval vyšší počet pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19. Začali sme ho preto využívať aj v iných priestoroch objektu – v COVID-ambulanciách, na CT pracovisku, na lôžkových oddeleniach jednotky intenzívnej starostlivosti a oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM), ako aj vo všetkých červených koridoroch v čakárňach a ambulanciách,“ spresnila vedúca sestra Kliniky úrazovej chirurgie UNLP Alena Kellnerová.

Košická nemocnica využíva tento UVD robot ako jediná na východnom Slovensku. Celkovo ich má päť slovenských nemocníc. Robot funguje na princípe UVC žiarenia. Pôvodne bol vyvinutý na zníženie vysokého percenta pacientov, ktorí sa v zdravotníckych zariadeniach nakazili tzv. nozokomiálnou infekciou.

- Reklama -