piatok, 22 októbra, 2021
14.2 C
Bratislava
ÚvodArénaVojenské letiská budú mať nové rádiolokátory za 23,7 milióna eur

Vojenské letiská budú mať nové rádiolokátory za 23,7 milióna eur

Vojenské letiská budú mať nové rádiolokátory. Dodanie zabezpečí spoločnosť ELDIS Pardubice, ktorá vzišla z verejného obstarávania. V pondelok s ňou Ministerstvo obrany (MO) SR podpísalo rámcovú zmluvu na dodanie troch kusov súprav v celkovej sume 23,7 milióna eur s DPH. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Martina Kovaľ Kakaščíková.

Nové rádiolokátory nahradia v súčasnosti nevyhovujúce vybavenie, ktorému technická životnosť skončila pred troma rokmi. Ministerstvo obstará tri kusy súprav letiskových prehľadových rádiolokátorov. Pôjde o letiskový prehľadový rádiokolátor SRE, sekundárny prehľadový rádiolokátor SSR a presný pristávací rádiolokátor PAR.

“Z podpísanej rámcovej zmluvy zároveň vyplýva, že prvá súprava rádiolokátorov bude dodaná do konca roka 2021 pre Dopravné krídlo Kuchyňa a následne aj pre ďalšie vojenské letiská,” povedala Kovaľ Kakaščíková. Cenová ponuka spoločnosti ELDIS Pardubice bola podľa rezortu obrany nižšia o 139.305,60 eura s DPH ako predpokladaná hodnota zákazky.

“Technika po životnosti je pravdepodobne druhým najčastejším problémom v našich ozbrojených silách, hneď po havarijnom stave infraštruktúry. Je to smutné, no zároveň jasné zrkadlo zanedbania nevyhnutných investícií do modernizácie a rozvoja zo strany predchádzajúcich vedení rezortu,” skonštatoval minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO). Doplnil, že v súčasnosti sa snažia napomôcť tomuto stavu efektívnymi, cielenými, transparentnými a hospodárnymi investíciami.

Cieľom projektu je zabezpečiť správne a bezpečné riadenie letovej prevádzky na vojenských letiskách. Taktiež poskytovať letecké navigačné služby v zmysle zákona o civilnom letectve a v súlade s normami NATO, priblížila hovorkyňa. Dodala, že rádiolokačné prostriedky Vzdušných síl Ozbrojených síl SR sú zaradené do Integrovaného systému obrany vzdušného priestoru a protiraketovej obrany NATO (NATINAMDS).

Kovaľ Kakaščíková pripomenula, že verejné obstarávanie nových letiskových rádiolokátorov postupom rokovacieho konania bolo vyhlásené dvakrát.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 449,775 +3,470 Dnes Úmrtí 12,886 +3 Dnes Uzdravení 409,731 Infikovaných 27,158 Last updated: 22. októbra 2021 - 17:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img