Kushner chce nadviazať diplomatické vzťahy na Blízkom východe ešte za Trumpa

0
Jared Kushner, zať a poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa. Foto: TASR

Jared Kushner, zať a poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa, počas tohto týždňa navštívi Saudskú Arábiu a Katar s cieľom viesť rozhovory, informovali v pondelok agentúry AFP a Reuters.

Kushnerova návšteva je podľa AFP súčasťou úsilia USA nadviazať ďalšie diplomatické vzťahy v oblasti Blízkeho východu ešte pred ukončením Trumpovho pôsobenia v Bielom dome. To sa skončí 20. januára 2021, keď do úradu nastúpi novozvolený americký prezident Joe Biden.

Kushnera má sprevádzať americký vyslanec pre Blízky východ Avi Berkowitz a osobitný americký vyslanec pre Irán Brian Hook, uvádza AFP s odvolaním sa na denník The Wall Street Journal.

Popredný iránsky jadrový fyzik Mohsen Fachrizáde-Mahábádí podľahol v piatok (27. novembra) zraneniam, ktoré utŕžil pri ozbrojenom útoku neznámych páchateľov. Tento incident zvýšil napätie v regióne, píše AFP.

Bahrajn a Spojené arabské emiráty (SAE) v posledných mesiacoch obnovili vzťahy s Izraelom na základe dohôd sprostredkovaných USA. Trump v októbri oznámil, že Sudán sa takisto rozhodol normalizovať svoje vzťahy s Izraelom.

Izraelské média v pondelok 23. novembra informovali, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu tajne navštívil Saudskú Arábiu, kde sa stretol a viedol rozhovory so saudskoarabským korunným princom Muhammadom bin Salmánom a americkým ministrom zahraničných vecí Mikeom Pompeom. Saudská Arábia však tieto správy poprela.

Rijád dosiaľ normalizáciu vzťahov s Izraelom odmieta s tým, že v prvom rade je potrebné vyriešiť palestínsku otázku.

Saudská Arábia, Egypt, Bahrajn a SAE prerušili 5. júna 2017 diplomatické styky s Katarom a zaviedli voči tejto krajine bojkot.

- Reklama -