utorok, 15 júna, 2021
21.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Francúzsko: Štyroch policajtov predviedli pred súd pre násilný zákrok

Francúzsko: Štyroch policajtov predviedli pred súd pre násilný zákrok

Štyroch francúzskych policajtov, ktorých zadržali po tom, ako sa na internete objavilo video ako fyzicky útočia na hudobného producenta tmavej pleti Michela Zeclera, predviedli v nedeľu postavili pred súd. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaný zdroj oboznámený s prípadom.

Policajti sa podľa slov tohto zdroja dostavili na súd okolo obeda, deň po tom, čo sa vo Francúzsku uskutočnili masové protesty proti policajnému násiliu a novému návrhu zákona o bezpečnosti, ktorý by obmedzil právo zhotovovať a zverejňovať zábery policajtov pri výkone služby. Návrh zákona tento týždeň schválila dolná komora francúzskeho parlamentu, v januári budú o ňom rokovať senátori.

Štyria policajti, ktorých dočasne postavili mimo službu, zadržiava generálny inšpektorát národnej polície (IGPN) a vyšetrujú ich pre podozrenie z “rasisticky motivovaného násilného činu” a krivej výpovede. Francúzsky prezident Emmanuel Macron označil zábery, na ktorých policajti fyzicky útočia na Zeclera, za “hanebné”.

Politickí komentátori tvrdia, že zábery, ktoré ako prvý zverejnil server Loopsider, by sa nikdy nedostali na verejnosť, ak by už platil zmienený kontroverzný návrh zákona.

Takáto legislatíva by podľa kritikov skomplikovala prácu novinárov a sťažila dokumentovanie prípadov neprimeraného policajného násilia či zneužívania služobného postavenia. Vláda naopak v súvislosti s návrhom poukazuje na potrebu ochrany policajtov.

V sobotu sa v približne v 70 francúzskych mestách konali protesty proti policajnému násiliu i zmienenému kontroverznému návrhu bezpečnostného zákona, na ktorých sa zúčastnili desaťtisíce ľudí. V Paríži a ďalších mestách demonštrácie sporadicky vyústili aj do násilností, počas ktorých utrpelo zranenia celkovo 76 policajtov. Polícia na protestoch zadržala dovedna 81 ľudí.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,087 +49 Dnes Úmrtí 12,446 +5 Dnes Uzdravení 377,425 Infikovaných 1,216 Last updated: 15. júna 2021 - 11:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -