O post policajného prezidenta sa uchádza Kovařík aj Hamran

0
Na snímke dočasne poverený prezident Policajného zboru (PZ) SR Peter Kovařík prichádza na zasadnutie Ústredného krízového štábu SR. Foto: TASR

O post prezidenta Policajného zboru (PZ) sa bude uchádzať poverený šéf polície Peter Kovařík aj veliteľ útvaru osobitného určenia Prezídia PZ Štefan Hamran. TASR to potvrdila vedúca oddelenia komunikácie a prevencie Policajného zboru Andrea Dobiášová. Ministerstvo vnútra SR v piatok evidovalo tri doručené žiadosti o zaradenie do výberového konania.

„Technicky obaja spĺňajú všetky podmienky na túto funkciu a potrebné podklady so žiadosťou už odovzdal Peter Kovařík na Ministerstvo vnútra SR,” priblížila Dobiášová. Štefan Hamran podľa nej odovzdá potrebné dokumenty v pondelok (30. 11).

Ako pripomenulo ministerstvo, o zaradenie do výberového konania môžu záujemci požiadať do 30. novembra. „Keďže je možné podať žiadosť aj poštou, komisia pri zasadnutí na to musí prihliadať, takže obálky sa budú otvárať niekedy koncom budúceho týždňa,” vysvetlilo s tým, že potom budú môcť zverejniť aj zoznam kandidátov.

Uchádzač o funkciu by mal byť príslušníkom PZ celkovo najmenej desať rokov, mal by mať vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa i špecializované policajné vzdelanie a mal by byť celkovo najmenej päť rokov nadriadeným. Nesmie byť odsúdený za spáchanie trestného činu. Okrem životopisu musí predložiť aj koncepciu rozvoja a riadenia polície.

Policajného prezidenta podľa platného zákona vymenúva minister vnútra na základe výberového konania a po verejnom vypočutí vo Výbore Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť, ak tento výbor odporučí jeho vymenovanie. Funkčné obdobie prezidenta PZ trvá štyri roky. Tá istá osoba môže byť vymenovaná do funkcie policajného prezidenta najviac na dve funkčné obdobia.

Miesto policajného prezidenta sa uvoľnilo po odstúpení Milana Lučanského. Od septembra PZ dočasne vedie Peter Kovařík.

- Reklama -