nedeľa, 1 augusta, 2021
18.6 C
Bratislava
ÚvodArénaAssangeova partnerka apeluje na Trumpa, aby mu udelil milosť

Assangeova partnerka apeluje na Trumpa, aby mu udelil milosť

Partnerka Juliana Assangea, Stella Morisová, napísala vo štvrtok, na Deň vďakyvzdania, tvít americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a apelovala naňho, aby zakladateľovi webovej stránky WikiLeaks udelil milosť. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Morisová zverejnila na Twitteri aj fotografiu svojich dvoch malých detí a uviedla: “Toto sú Julianovi synovia Max a Gabriel. Potrebujú svojho otca. Naša rodina potrebuje byť znovu celá.”

“Prosím vás, dostaňte ho na Vianoce domov,” dodala.

Assange (49) je stále v prísne stráženej cele britského väzenia a čaká tam na rozhodnutie sudkyne, či ho pošle do USA, kde čelí obvineniam zo špionáže.

Morisová doplnila, že Assange je vyše týždňa zatvorený v cele a môže sa pohybovať výlučne iba v nej, pretože v jeho väzenskom bloku vypukla nákaza koronavírusom SARS-CoV-2.

Zakladateľ WikiLeaks sa štyri týždne v septembri a októbri zúčastňoval na pojednávaniach o svojom vydaní do USA, ktoré sa konali na Centrálnom trestnom súde v Londýne. Sudkyňa, ktorá má prípad pridelený, uviedla, že rozhodnutie oznámi 4. januára.

Prokuratúra v USA obvinila Assangea v 17 bodoch zo špionáže a v jednom bode zo zneužitia počítačov – a to za zverejnenie tajných amerických vojenských dokumentov na webe WikiLeaks pred desiatimi rokmi. Za tieto obvinenia je v prípade odsúdenia maximálny trest 175 rokov väzenia.

Assangeov tím obhajcov argumentuje, že ich klient je novinár a vzťahuje sa naňho prvý dodatok ústavy – ten mu zaručuje ochranu za zverejnenie uniknutých dokumentov, ktoré odhalili zločiny americkej armády v Iraku a Afganistane. Obhajcovia tiež tvrdia, že podmienky, aké by ho čakali v americkom väzení, by porušovali jeho ľudské práva.

Assange v roku 2012 porušil podmienky kaucie a ukryl sa na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne, pričom túto krajinu požiadal o azyl. Veľvyslanectvo sa nakoniec stalo na sedem rokov jeho domovom, potom ho však odtiaľ deložovali a následne zatkli. V londýnskom väzení sa nachádza od apríla 2019.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,647 Úmrtí 12,540 Uzdravení 379,531 Infikovaných 576 Last updated: 1. augusta 2021 - 05:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -