streda, 14 apríla, 2021
6.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Novozvolená prezidentka Sanduová chce dostať Moldavsko z izolácie

Novozvolená prezidentka Sanduová chce dostať Moldavsko z izolácie

Maia Sanduová, ktorá nedávno zvíťazila v prezidentských voľbách v Moldavsku, chce presadzovať vyváženú zahraničnú politiku, aby sa jej krajina dostala z izolácie. Na svojom stredajšom brífingu Sanduová zdôraznila, že to bude jedna z priorít jej pôsobenia vo funkcii hlavy štátu.

Podľa agentúry TASS Sanduová informovala, že “už krátko po voľbách “sme dokázali dostať zahraničnú politiku Moldavska z kómy”. Prioritou jej tímu je urobiť z Moldavska “európsku krajinu”, ktorá bude mať plodné, pragmatické a vzájomne výhodné vzťahy s partnermi v zahraničí – a to “na Západe aj na východe”.

Po nástupe do funkcie sa ako s prvými stretne s prezidentmi Rumunska a Ukrajiny, Klausom Iohannisom a Volodymyrom Zelenským. Zdôraznila, že zahraničná politika by mala slúžiť záujmom obyvateľov, pričom poznamenala, že v tejto fáze sú hlavnými cieľmi medzinárodnej spolupráce boj proti pandémii a sprievodnej hospodárskej kríze.

Ďalšou je z jej priorít bude boj proti korupcii. Schváli nové zloženie Najvyššej bezpečnostnej rady, ktorá sa potom bude prioritne venovať závažným prípadom, okrem iného aj nelegálnemu financovaniu politických strán.

V rámci snáh o prekonanie krízy v ekonomike a zdravotníctve chce v mene Moldavska v zahraničí požiadať o pomoc v podobe prístrojov na umelú ventiláciu pľúc, mobilných röntgenov, tomografov a o chýbajúce lieky na resuscitáciu, ale aj o testy na koronavírus či osobné ochranné prostriedky pre zdravotníkov.

Ako dodala agentúra TASS, moldavský ústavný súd dostal v utorok záverečnú správu ústrednej volebnej komisie o výsledkoch prezidentských volieb, za ktorých víťaza bola vyhlásená proeurópska politička Maia Sanduová.

Ústavní sudcovia musia teraz do desiatich dní rozhodnúť o zákonnosti prezidentských volieb. Svoje rozhodnutie však nesmú zverejniť skôr, ako budú známe verdikty súdov vo veci námietok týkajúcich sa volieb.

Podľa ústrednej volebnej komisie Sanduovú volilo 57,75 percenta Moldavcov, zatiaľ čo úradujúceho prezidenta Igora Dodona podporilo 42,25 percenta hlasujúcich.

Dodonovo funkčné obdobie sa končí 23. decembra. Sanduovej inaugurácia by sa mala uskutočniť 24. alebo 25. decembra.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 373,107 +1,069 Dnes Úmrtí 10,798 +82 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 107,009 Last updated: 14. apríla 2021 - 21:20 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -