Lekárske organizácie: Pacient si možno bude musieť zaplatiť lekára “zo svojho”

0
V popredí prezident Asociácie súkromných lekárov SR Marián Šóth. Foto: TASR

Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR a Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) nevylúčili, že v prípade nedofinancovania rezortu zdravotníctva by si pacient možno musel zaplatiť poskytnutie zdravotnej starostlivosti “zo svojho vrecka”. Spoločne s ďalšími poskytovateľmi preto žiadajú o zvýšenie platieb za poistencov štátu na úroveň päť percent priemernej mzdy z predchádzajúcich dvoch rokov a tiež dofinancovanie strát spôsobených pandémiou nového koronavírusu.

“Pokiaľ nebude krytá zdravotná starostlivosť, bude obmedzovaná. V prípade záujmu o zdravotnú starostlivosť, ktorá nie je hradená, je možnosť spoluúčasti pacienta,” povedal prezident ASL SR Marián Šóth s tým, že čas, keď by k tomu malo dôjsť, závisí od výšky rozpočtu schváleného pre zdravotníctvo.

ZAP podľa svojej riaditeľky Zuzany Dolinkovej nedostal zatiaľ žiaden návrh nových zmlúv pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. “Máme trojmesačné dohodové konanie. Pokiaľ nebude uzatvorená zmluva hlavne so špecialistami, tak tam je možnosť, že pacient si bude musieť zaplatiť za zdravotnú starostlivosť,” dodala.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu