pondelok, 25 januára, 2021
2 C
Bratislava
Úvod Aréna Žilinka priechodný pre koalíciu aj opozíciu? Hlas-SD sa nevyjadril

Žilinka priechodný pre koalíciu aj opozíciu? Hlas-SD sa nevyjadril

Poslanci Národnej rady (NR) SR z mimoparlamentného Hlasu-SD nepovedali, či by vo voľbe kandidáta na generálneho prokurátora podporili Maroša Žilinku. Práve on sa spomína ako kandidát priechodný v opozícii aj časti koalície.

„Svoje stanovisko prijmeme po ukončení vypočutia všetkých kandidátov,” uviedla hovorkyňa Hlasu-SD Patrícia Medveď Macíková s tým, že základnou požiadavkou strany na generálneho prokurátora je “záruka, že dokáže vzdorovať politickým objednávkam a bude nezávislý voči vládnej moci, napriek tomu, že bude vedieť, kto ho volil a kto nie”.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) varoval koaličných partnerov pred hlasovaním s opozíciou v tejto voľbe. Povedal, že ak by niektorá koaličná strana zvolila kandidáta na generálneho prokurátora spolu s opozíciou, OĽANO odíde z koalície. Premiérov odchod znamená pád vlády. Matovič mal o možných dohodách niektorých koaličných strán s opozíciou počuť ešte pred vypočúvaním kandidátov. SaS aj Za ľudí dohody s opozíciou odmietli. Sme rodina preferuje dohodu v rámci koalície, nemieni sa však nechať vydierať.

O post generálneho prokurátora sa uchádza sedem kandidátov. V pondelok poslanci ukončia ich verejný híring. Poslanci majú voliť kandidáta na šéfa prokurátorov na schôdzi, ktorá sa začína v utorok (24. 11.). Návrh programu počíta so stredajším (25. 11.) termínom, ale je možné, že sa posunie na neskôr. Generálneho prokurátora menuje do funkcie prezident SR.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 236,476 +1,905 Dnes Úmrtí 4,068 +103 Dnes Uzdravení 189,959 Infikovaných 42,449 Last updated: 25. januára 2021 - 00:23 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky