pondelok, 18 januára, 2021
-8.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Británia chce uzavrieť dohodu o voľnom obchode s EÚ, uviedol Sunak

Británia chce uzavrieť dohodu o voľnom obchode s EÚ, uviedol Sunak

Británia chce uzavrieť dohodu o voľnom obchode s Európskou úniou (EÚ). No ak sa jej to nepodarí, krátkodobé dôsledky obchodu bez dohody zatieni negatívny vplyv pandémie ochorenia COVID-19. Uviedol to v nedeľu (22. 11.) večer britský minister financií Rishi Sunak v televízii BBC v programe Andrewa Marra.

Na otázku, aký efekt bude mať po skončení prechodného obdobia 31. decembra 2020 brexit bez dohody o voľnom obchode Sunak povedal, že “je veľmi ťažké byť presný, pokiaľ ide o krátkodobý vplyv”. Dodal, že najväčší krátkodobý vplyv na britskú ekonomiku bude mať v nasledujúcom roku koronavírus.

Britská vláda si v otázke brexitu stále drží svoju tvrdú líniu. „Naša rokovacia pozícia zostáva rovnaká – prevziať kontrolu nad našimi peniazmi, zákonmi a hranicami,” uviedol v piatok (20. 11.) hovorca úradu britskej vlády. „Chceme dohodu, ktorá uzná Spojené kráľovstvo ako zvrchovaný národ,” dodal.

Neústupná politika britského premiéra Borisa Johnsona tak komplikuje rozhovory medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ. Pre jeho prístup bude možno nakoniec dohoda medzi oboma stranami veľmi oklieštená, prípadne dôjde k vážnemu narušeniu obchodu, čo uškodí obom ekonomikám uprostred pandémie nového koronavírusu.

Ochorenie COVID-19 priamo zasiahlo do zložitého procesu rokovaní. Minulý týždeň došlo k prerušeniu rozhovorov v Bruseli, keďže jeden z členov európskeho tímu vyjednávačov mal pozitívny test na koronavírus, niekoľko dní po tom, čo bol sám Johnson nútený izolovať sa po kontakte s infikovaným poslancom.

Rokovania budú pokračovať od pondelka na diaľku. Predstavitelia EÚ požadujú, aby sa Johnson viac angažoval, keďže rozhovory už celé mesiace viaznu.

Jeden z európskych diplomatov v tejto súvislosti vyjadril obavy, že rozdiely v názoroch oboch strán sa zmenšujú len “veľmi pomaly” a hrozí, že im vyprší čas, potrebný na ratifikáciu dohody do konca roka.

brexit, politics, europe
Ilustračná snímka. Foto: pixabay.com

„Napriek tomu existuje nádej, že rokovania sa dajú rýchlo uzavrieť, ak sa v Londýne prijmú potrebné politické rozhodnutia,” dodal diplomat.

Johnson však stále tvrdí, že Británia bude “prosperovať” aj bez dohody a napriek zavedeniu ciel a kvót, ktoré v cezhraničnom obchode po celé desaťročia absentovali. Ak sa aj podarí dohodu zabezpečiť, Johnson ju bude musieť “predať” konzervatívnym poslancom, z ktorých mnohí budú brzdiť akékoľvek oklieštenie slobôd Spojeného kráľovstva v rámci dohody. V každom prípade, ani komplexná dohoda nezabezpečí Británii také výhody, aké mala počas členstva v EÚ.

Britskí vývozcovia budú musieť zápasiť s hromadou nových colných dokladov a sťažujú sa, že prípravy na tomto “fronte” žalostne zaostávajú. Obom stranám už pritom zostáva len málo času, čo naznačuje, že nemajú šancu na nič iné, len na “malú dohodu” o obchode, ktorá bude pokrývať iba minimum potrebné na odvrátenie úplného zmrazenia vzájomnej obchodnej výmeny od 1. januára 2021.

Zatiaľ, čo sa obe strany dohadujú o otázkach, ako je rybolov, ktorého prínos ostrovná ekonomika sotva registruje, oveľa dôležitejší sektor britského hospodárstva, služby, kam patria aj financie, bol ponechaný stranou.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 223,325 Úmrtí 3,474 Uzdravení 168,915 Infikovaných 50,936 Last updated: 18. januára 2021 - 04:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky