piatok, 26 februára, 2021
18 C
Bratislava
Úvod Aréna Lavrov: Moskva a Baku sa zhodujú na potrebe obnovenia mieru v Náhornom...

Lavrov: Moskva a Baku sa zhodujú na potrebe obnovenia mieru v Náhornom Karabachu

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v sobotu uviedol, že Rusko a Azerbajdžan sa zhodujú na potrebe vytvorenia podmienok pre zmierenie a obnovenie harmónie medzi etnickými a náboženskými skupinami v Náhornom Karabachu. Informovala o tom agentúra TASS.

Lavrov to povedal po stretnutí medzirezortnej delegácie Ruskej federácie s azerbajdžanskými predstaviteľmi v Baku. Podľa ministra strany prediskutovali široké spektrum konkrétnych krokov, ktoré môžu pomôcť naplniť tento cieľ.

Ruský prezident Vladimír Putin spolu s jeho azerbajdžanským náprotivkom Ilhamom Alijevom a arménskym premiérom Nikolom Pašinjanom podpísali 9. novembra dohodu o okamžitom zastavení bojov v Náhornom Karabachu, ktoré si od vypuknutia vojny koncom septembra vyžiadali tisíce mŕtvych a desaťtisíce vysídlených.

Arménsko súhlasilo s odstúpením časti tohto regiónu ovládaného arménskymi separatistami Azerbajdžanu. Dohoda však v Arménsku vyvolala pobúrenie; v hlavnom meste Jerevan vyšli do ulíc tisícky demonštrantov požadujúcich Pašinjanovu rezignáciu.

Medzinárodné spoločenstvo považuje Náhorný Karabach za súčasť územia Azerbajdžanu. Počas nedávneho konfliktu azerbajdžanské sily dobyli späť značné územia, o ktoré prišli v predošlej vojne v prvej polovici 90. rokov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 303,420 +2,645 Dnes Úmrtí 6,966 +107 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 41,154 Last updated: 26. februára 2021 - 17:09 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky