Prečo nemajú samosprávy ani lekársky personál peniaze za testovanie? Rezorty obrany ani vnútra o ne ešte nepožiadali

0
minister financií SR Eduard Heger (OĽaNO) Foto: TASR

Ministerstvo financií (MF) SR je pripravené na základe verifikovaných údajov okamžite uvoľniť potrebné zdroje na kompenzáciu výdavkov v súvislosti s testovaním na ochorenie COVID-19. Rezort financií však stále čaká na potrebné žiadosti od dotknutých rezortov. V prípade peňazí pre mestá a obce čaká na údaje z Ministerstva vnútra (MV) SR. Informoval o tom tlačový odbor MF SR.

Pri financovaní celoplošného testovania a pri kompenzácii nákladov, ktoré vznikli mestám a obciam, bol zvolený model, na základe ktorého sa samosprávy obracajú na okresné úrady, ktoré patria pod ministerstvo vnútra. Práve rezort vnútra má podľa MF k dispozícii zákonný rámec, ako v týchto výnimočných okolnostiach postupovať.

“MF SR v celom procese vystupuje len ako ‘sprostredkovateľ platby’. Kým MF SR nemá oficiálnu žiadosť na uvoľnenie prostriedkov z rezortu vnútra, zdroje uvoľniť nevie. Zároveň platí, že financie ani nebudú smerovať priamo mestám a obciam, ale na účet ministerstva vnútra, ktoré ich následne bude dotknutým samosprávam zasielať,” podotkol tlačový odbor rezortu financií.

Poukázal tiež na to, že ministerstvo financií čaká aj na podklady z rezortu obrany. V tomto prípade ide o finančné prostriedky určené pre lekársky personál, ktorý sa na testovaniach zúčastnil.

- Reklama -