streda, 28 júla, 2021
33.3 C
Bratislava
ÚvodArénaSýria odsúdila Pompea za jeho "provokatívnu" návštevu Golanských výšin

Sýria odsúdila Pompea za jeho “provokatívnu” návštevu Golanských výšin

Sýrska vláda odsúdila amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea za jeho “provokatívnu” štvrtkovú návštevu pôvodne sýrskych Golanských výšin, ktoré Izrael obsadil počas šesťdňovej vojny v roku 1967. Informovala o tom agentúra AFP.

„Pompeova návšteva je provokatívnym krokom pred koncom funkčného obdobia Trumpovej vlády a zjavným porušením suverenity Sýrskej arabskej republiky,” uvádza sa vo vyhlásení sýrskeho ministerstva zahraničných vecí, ktoré citovala štátna tlačová agentúra SANA. Podľa ministerstva takéto pochybné návštevy nabádajú (Izrael), aby pokračoval vo svojom nebezpečnom a nepriateľskom prístupe.

Pompeo vo štvrtok odsúdil výzvy niektorých elít z Európy a USA, ktoré naliehajú na Izrael, aby Golanské výšiny vrátil späť Sýrii. „Predstavte si to riziko pre Západ a Izrael, ak by sa tohto miesta zmocnil sýrsky prezident Bašár Asad,” povedal Pompeo.

Americký minister zahraničných vecí v rámci svojej cesty navštívil aj izraelskú osadu Psagot v Predjordánsku a tamojší vinársky závod. Stal sa tak prvým šéfom diplomacie Spojených štátov, ktorý oficiálne navštívil Golanské výšiny a židovské osídlenie na okupovanom západnom brehu rieky Jordán, píše agentúra AFP.

Americký prezident Donald Trump sa odklonil od dlhoročného medzinárodného konsenzu, keď 25. marca 2019 uznal izraelskú zvrchovanosť nad časťou pôvodne sýrskych Golanských výšin. Medzinárodné spoločenstvo tento krok nikdy neuznalo a odsúdilo aj marcovú zmenu postoja Spojených štátov k tejto otázke.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,488 +82 Dnes Úmrtí 12,534 Uzdravení 379,437 Infikovaných 517 Last updated: 28. júla 2021 - 18:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -