nedeľa, 24 januára, 2021
2.7 C
Bratislava
Úvod Aréna EÚ chce rozšíriť sankcie voči Lukašenkovmu režimu

EÚ chce rozšíriť sankcie voči Lukašenkovmu režimu

Európska únia plánuje rozšíriť sankcie voči režimu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Sankcie by mali zahŕňať aj firmy a podnikateľov podporujúcich Lukašenka v potlačovaní protestov, oznámil šéf diplomacie EÚ Josep Borrell po štvrtkovej videokonferencii ministrov zahraničných vecí, píše agentúra AFP.

Borrell sankcie nešpecifikoval, konštatoval však, že môžu mať vplyv na bežné ekonomické procesy. O nových sankciách sa rozhodlo po tom, ako tie predchádzajúce  nezastavili represie proti opozičným protestom. Šéfovia diplomacií EÚ sa preto rozhodli “pokračovať v príprave ďalšieho kola sankcií v reakcii na brutalitu úradov a na podporu demokratických práv bieloruského ľudu”.

Josep Borrell. Foto: TASR

Nové sankcie by sa nemali vzťahovať iba na jednotlivcov, ale aj na inštitúcie, podnikateľov a firmy, uviedol Borrell s tým, že prebieha aj analýza vzťahov medzi EÚ a Bieloruskom.

Podľa Borrella by sa nové sankcie mali uberať rovnakým smerom, ako tie predošlé, ktoré sa vzťahujú na 55 osôb vrátane Lukašenka a jeho syna. Tie majú zákaz vstupu do EÚ a zablokovaný majetok.

Najbližšie stretnutie ministrov zahraničných vecí EÚ sa bude konať 7. decembra.

EÚ odmietla uznať výsledky bieloruských prezidentských volieb z 9. augusta a Alexandra Lukašenka nepovažuje za legitímneho prezidenta Bieloruska. Od volieb bolo podľa ľudskoprávnych aktivistov zadržaných viac ako 17 000 ľudí, pričom tisíce z nich boli surovo zbití.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 234,571 +1,544 Dnes Úmrtí 3,965 +71 Dnes Uzdravení 186,683 Infikovaných 43,923 Last updated: 24. januára 2021 - 00:23 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky