sobota, 17 apríla, 2021
4 C
Bratislava
Úvod Aréna V niektorých oblastiach boja proti COVID-19 možno prijímať len národné riešenia, uviedol...

V niektorých oblastiach boja proti COVID-19 možno prijímať len národné riešenia, uviedol Korčok na konferencii v Prahe

Ministri zahraničných vecí SR, ČR, Slovinska a Rakúska v stredu v Prahe debatovali o výzvach, ktorým Európska únia čelí v súvislosti s koronavírusom SARS-CoV-2. Diskusia bola súčasťou medzinárodnej konferencie Pražský európsky summit. Rakúsky zástupca sa pripojil prostredníctvom telemostu, ostatní ministri boli v Prahe priamo prítomní. Slovenský minister Ivan Korčok hovoril okrem iného o nedávnom celoplošnom testovaní na Slovensku.

„Náš príklad (celoplošného testovania) je dôkazom subsidiarity ako jednej z najdôležitejších zásad EÚ,” povedal Korčok. „V niektorých oblastiach môžete prijímať len národné riešenia,” zdôraznil a ako príklad uviedol rozhodovanie o zatváraní kostolov, škôl či plavární. Dodal však, že v niektorých záležitostiach je potrebná nadnárodná koordinácia alebo aj jednotný celoeurópsky postup.

Rakúsky minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg povedal, že krajiny v rámci EÚ prejavili vzájomnú solidaritu už počas jarnej prvej vlny nákazy a rovnaký prístup je potrebný i počas druhej vlny.

Minister zahraničných vecí Slovinska Anže Logar zdôraznil, že zatiaľ nie je možné hovoriť o Európe po COVIDe-19, pretože “nákaza tu stále je”. Hlavným problémom, ktorému EÚ v súčasnosti čelí, je podľa neho účinný krízový manažment.

„Musíme vybudovať mechanizmus, ktorý nám ponúkne dostatok nástrojov, aby sme mohli čeliť výzvam na národnej i medzinárodnej úrovni,” uviedol.

Český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček povedal, že kríza je zároveň aj príležitosťou a zdôraznil proaktívny prístup pri jej riešení. Pripomenul, že EÚ v minulosti čelila už mnohým krízam, ktoré však prekonala a stala sa tak pripravenejšou na ďalšie ťažkosti.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 374,586 Úmrtí 10,970 Uzdravení 255,300 Infikovaných 108,316 Last updated: 17. apríla 2021 - 04:09 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -