nedeľa, 17 januára, 2021
-3.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Korčok bude apelovať na Maďarsko a Poľsko, aby neblokovali rozpočet EÚ

Korčok bude apelovať na Maďarsko a Poľsko, aby neblokovali rozpočet EÚ

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok v utorok avizoval, že bude apelovať na svojich kolegov v Poľsku a Maďarsku v snahe dosiahnuť, aby ďalej neblokovali schválenie rozpočtu EÚ na roky 2021 – 2027 i plánu na oživenie európskej ekonomiky po koronakríze.

“Veto Poľska a Maďarska komplikuje dohodu o rozpočte a pláne obnovy v EÚ. Nie je to však koniec rokovaní,” uviedol Korčok v stanovisku, ktoré TASR poskytol riaditeľ tlačového odboru MZVEZ SR Juraj Tomaga.

Maďarsko a Poľsko zablokovali na pondelňajšom zasadnutí veľvyslancov členských krajín v Bruseli schválenie predmetného dlhodobého rozpočtu vo výške 1,1 bilióna eur a s ním súvisiaceho záchranného balíka zameraného na oživenie európskej ekonomiky po koronakríze v hodnote 750 miliárd eur.

Dali tak najavo svoj nesúhlas s podmienením čerpania finančných prostriedkov EÚ s dodržiavaním zásad právneho štátu. Na tzv. kondicionalite sa v tomto smere dohodli 5. novembra v Rade EÚ vyjednávači Európskeho parlamentu a nemeckého predsedníctva. Členské krajiny EÚ, ktoré nebudú dodržiavať zásady právneho štátu, podľa tejto dohody riskujú stratu prístupu k finančným prostriedkom EÚ.

Korčok v utorok súvislosti s krokom Maďarska a Poľska upozornil, že ich terajšie veto ešte neznamená koniec rokovaní, dodal však, že čas na dohodu o rozpočte EÚ “sa veľmi kráti”.

“Nepovažujem za reálne, aby princíp právneho štátu bol úplne eliminovaný pri čerpaní európskych zdrojov. Tadiaľ cesta nevedie,” zdôraznil. Potvrdil tiež, že v otázke uplatňovania princípov právneho štátu zastáva Slovensko odlišnú pozíciu než Poľsko a Maďarsko.

Podľa Korčoka v súčasnosti hrozí, že EÚ bude musieť “fungovať v rozpočtovom provizóriu a omešká sa aj čerpanie zdrojov z plánu obnovy”. Minister v tejto súvislosti dodal, že to “je posledná vec, ktorú dnes EÚ počas pandémie potrebuje”.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 222,752 Úmrtí 3,417 Uzdravení 166,555 Infikovaných 52,780 Last updated: 17. januára 2021 - 03:41 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky