nedeľa, 28 februára, 2021
3.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Poľsko: Zomrel kardinál Gulbinowicz, obvinený zo sexuálneho zneužívania

Poľsko: Zomrel kardinál Gulbinowicz, obvinený zo sexuálneho zneužívania

Vo veku 97 rokov zomrel v pondelok popredný poľský kardinál Henryk Gulbinowicz, iba niekoľko dní po tom, ako naňho Vatikán uvalil sankcie v súvislosti so sexuálnym obťažovaním seminaristu a krytím obdobného zneužívania v inom prípade.

Vatikánska nunciatúra v Poľsku krátko predtým uviedla, že Gulbinowicz – vyslúžilý arcibiskup mesta Vroclav – dostal zákaz používať biskupské insígnie a zúčastňovať sa na akýchkoľvek náboženských či občianskych podujatiach.

Kedysi rešpektovanému kardinálovi, ktorý v 80. rokoch podporoval prodemokratické hnutie Solidarita, odňali tiež právo na pohreb v katedrále i nárok byť pochovaný v chráme. Niekoľko dní po tomto oznámení Gulbinowicza hospitalizovali vo Vroclave a bol v bezvedomí.

Vroclavská prokuratúra vlani začala vyšetrovanie údajného sexuálneho zneužívania seminaristu zo strany Gulbinowicza v 90. rokoch, ale prípad sa pre príliš veľkú časovú priepasť uzavrel.

Gulbinowicz bol spomínaný aj v nedávnom poľskom televíznom dokumente s názvom “Nepovedz nikomu” o kňazoch dopúšťajúcich sa sexuálnych deliktov a snahách o ich utajenie. V dokumente sa tvrdí, že Gulbinowicz chránil kňaza podozrivého zo zneužívania maloletých; Gulbinowicz ho mal uchrániť pred zatknutím tým, že sa zaňho zaručil.

Proti zosnulému kardinálovi boli nedávno vznesené aj obvinenia, že pôsobil ako informátor komunistickej tajnej služby.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 308,083 +1,815 Dnes Úmrtí 7,189 +114 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 45,594 Last updated: 28. februára 2021 - 22:10 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky