V Náhornom Karabachu zahynulo počas šesťtýždňových bojov 2300 arménskych vojakov

0
Ruské armádne vozidlá smerujú po ceste neďaleko horského jazera Sevan v Arménsku do spornej oblasti Náhorný Karabach v piatok 13. novembra 2020. Foto: TASR/AP

Viac ako 2300 arménskych vojakov zahynulo počas šesťtýždňového ozbrojeného konfliktu medzi Arménskom a Azerbajdžanom o sporné územie Náhorný Karabach. Podľa agentúry AFP to v sobotu oznámila hovorkyňa arménskeho ministerstva zdravotníctva Alina Nikogosjanová.

Arménski forenzní vyšetrovatelia doteraz obhliadli telá 2317 mŕtvych vojakov vrátane tých, ktorých totožnosť zatiaľ nie je známa, napísala Nikogosjanová na svojom konte na sociálnej sieti Facebook.

Počet potvrdených obetí z radov arménskych ozbrojených síl tak vzrástol o takmer 1000 v porovnaní s predchádzajúcou bilanciou. Azerbajdžan doteraz neposkytol žiadne oficiálne informácie o počte obetí z radov svojej armády.

Ruské armádne vozidlá smerujú po ceste neďaleko horského jazera Sevan v Arménsku do spornej oblasti Náhorný Karabach v piatok 13. novembra 2020. Foto: TASR

Počas bojov zahynulo najmenej 143 civilistov, no očakáva sa, že počet civilných aj vojenských obetí je omnoho vyšší.

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok uviedol, že konflikt si vyžiadal viac ako 4000 mŕtvych, približne 8000 zranených a desaťtisíce vysídlených. Boje podľa ruského lídra zničili aj “civilnú infraštruktúru a mnoho kultúrnych pamiatok”.

V spornej oblasti Náhorného Karabachu sa 7. septembra obnovili boje medzi Azerbajdžanom a Arménskom. Putin, azerbajdžanský prezident Ilham Alijev a arménsky premiér Nikol Pašinjan 9. novembra podpísali zmluvu o úplnom ukončení bojov v Náhornom Karabachu, ktorá vošla do platnosti 10. novembra.

Ruský líder uviedol, že azerbajdžanská aj arménska strana si udržia svoje pozície a na územie budú vyslaní ruskí mierotvorcovia. Baku a Jerevan si navyše musia vzájomne vymeniť väzňov a telá osôb, ktoré počas konfliktu zahynuli.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu