Ak chceme zmenu, Pašinjan musí odísť. Tisíce Arméncov žiadajú rezignáciu premiéra

0
Policajt hliadkuje na ulici, zatiaľ čo demonštranti sa zhromažďujú počas protestu proti podpísaniu vyhlásenia o prímerí medzi arménskymi a azerbajdžanskými vojenskými jednotkami v samozvanom regióne Náhorný Karabach v Jerevane 12. novembra 2020. Foto: TASR/AP

V centre arménskej metropoly Jerevan protestovali v piatok tisíce demonštrantov a žiadali rezignáciu premiéra Nikola Pašinjana, ktorý podpísal dohodu o ukončení bojov v Náhornom Karabachu a odovzdaní značnej časti tohto územia a siedmich priľahlých oblastí Azerbajdžanu, uviedla agentúra TASS.

„Ak chceme zmenu, Pašinjan musí odísť. Osoba, ktorá kapituláciu podpísala, by nemala byť na čele našej krajiny,” uviedol bývalý arménsky premiér a jeden z iniciátorov protestu Grant Bagraťan.

Policajné zložky sú v stave vysokej pohotovosti a na mieste protestu sa nachádzajú príslušníci poriadkovej polície.

Od 10. novembra sa v Arménsku odohralo niekoľko protestov za Pašinjanov odchod.

V spornej oblasti Náhorného Karabachu sa 7. septembra obnovili boje medzi Azerbajdžanom a Arménskom. Ruský prezident Vladimir Putin, azerbajdžanský prezident Ilham Alijev a arménsky premiér Nikol Pašinjan 9. novembra podpísali zmluvu o úplnom ukončení bojov v Náhornom Karabachu, ktorá mala vojsť do platnosti 10. novembra.

Ruský líder uviedol, že azerbajdžanská aj arménska strana si udržia svoje pozície a na územie budú vyslaní ruskí mierotvorcovia. Baku a Jerevan si navyše musia vzájomne vymeniť väzňov a telá osôb, ktoré počas konfliktu zahynuli.  

- Reklama -