štvrtok, 4 marca, 2021
3.5 C
Bratislava
Úvod Aréna EÚ hrozí Bielorusku ďalšími sankciami. Ide o reakciu na smrť opozičného aktivistu

EÚ hrozí Bielorusku ďalšími sankciami. Ide o reakciu na smrť opozičného aktivistu

Európska únia v piatok varovala pred uvalením ďalších cielených sankcií voči predstaviteľom bieloruského režimu. Ide o reakciu na smrť 31-ročného občianskeho aktivistu Ramana Bandarenku, ktorý vo štvrtok v nemocnici v Minsku podľahol zraneniam spôsobeným neznámymi mužmi v civile.

Týchto mužov – pohybujúcich sa počas protivládnych protestov s rúškami na tvári – volajú v Bielorusku “tichari”. Počas protestov zasahujú po boku bezpečnostných zložiek, ale vídať ich aj v uliciach, kde často napádajú ľudí nesúhlasiacich s režimom.

Hovorca pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Európskej únie Peter Stano o smrti 31-ročného Bandarenku uviedol, že ide o “nehorázny a hanebný výsledok konania bieloruských úradov”. Tie podľa neho “nielen priamo a násilne páchajú represie voči svojmu vlastnému obyvateľstvu, ale vytvorili aj prostredie,” v ktorom sa môžu diať “takéto nezákonné, násilné činy”.

Stano dodal, že vláda Alexandra Lukašenka “ignoruje nielen základné práva a slobody bieloruského ľudu, ale aj ich životy”.

Vyhlásil, že 27 členských krajín EÚ, ktorá už na desiatky predstaviteľov Lukašenkovho režimu uvalila sankcie za ich úlohu v zásahoch proti demonštrantom po sporných voľbách, “je pripravených uvaliť ďalšie sankcie”.

K smrti mladého muža došlo v čase, keď v Bielorusku už viac ako tri mesiace pokračujú masové zhromaždenia na protest proti oficiálnym výsledkom volieb, z ktorých vyplýva, že mandát hlavy štátu získal znova Alexandr Lukašenko. Opozícia, aktivisti i radoví občania však tvrdia, že výsledky boli zmanipulované a požadujú Lukašenkovu demisiu.

Pre účasť na protivládnych protestoch, ktoré sú úradmi nepovolení, bolo zadržaných viac ako 17 000 ľudí. Stovky z nich boli odsúdené na niekoľkodňové tresty väzenia.

V dôsledku brutality polície pri rozháňaní protestov prišli podľa dostupných informácii v Bielorusku o život štyria ľudia vrátane Bandarenku.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že členské štáty EÚ požiadali EK o prípravu plánu ekonomickej podpory pre Bielorusko. EÚ je podľa nej pripravená zmobilizovať všetky svoje prostriedky na podporu demokratických zmien v Bielorusku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 314,359 Úmrtí 7,489 Uzdravení 255,300 Infikovaných 51,570 Last updated: 4. marca 2021 - 07:10 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky