štvrtok, 4 marca, 2021
11.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Interfax: Arméni pred odchodom z Karabachu podpaľujú svoje domy

Interfax: Arméni pred odchodom z Karabachu podpaľujú svoje domy

Obyvatelia viacerých okresov medzinárodne neuznanej Náhornokarabašskej republiky, ktoré by v súlade s trojstranným vyhlásením mali pripadnúť Azerbajdžanu, začali podpaľovať svoje domy. Informovala o tom v piatok agentúra Interfax.

Videozáznamy a fotografie zachytávajúce horiace domy sa objavili aj na sociálnych sieťach. Podľa Interfaxu sa pre zničenie svojich domov, obchodov a iných nehnuteľností pred odchodom do iného regiónu rozhodli najmä obyvatelia okresov Lačin, Kelbadžar či Agdam.

V súlade s trilaterálnou dohodou bude okres Agdam vrátený Azerbajdžanu do 20. novembra. Do 15. novembra vráti Arménsko okres Kelbadžar a do 1. decembra okres Lačin.

Spomínaná dohoda bola prijatá v noci na 10. novembra po tom, čo arménsky premiér Nikol Pašinjan spolu s prezidentmi Ruska a Azerbajdžanu – Vladimirom Putinom a Ilhamom Alijevom – podpísali trojstranné vyhlásenie o prímerí a presune ruských jednotiek na kontaktnú líniu do Náhorného Karabachu, kde budú monitorovať dodržiavanie prímeria.

Táto dohoda je mnohými Arménmi vnímaná ako kapitulácia a v Arménsku po jej podpísaní vypukli protesty, ktorých účastníci žiadajú Pašinjanovu demisiu a vypovedanie dohody. Štvrtkový protest rozohnala polícia.

Na piatok je v Jerevane naplánované nové zhromaždenie opozície, ktorého účastníci budú požadovať demisiu predsedu vlády.

Vládne úrady medzičasom zadržali najmenej 15 lídrov opozície, ktorá žiada Pašinjanov odchod z funkcie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 317,159 +2,800 Dnes Úmrtí 7,560 +71 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 54,299 Last updated: 4. marca 2021 - 17:54 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky