Dánskych aktivistov, ktorí plánovali v Belgicku páliť Korán, zatkla polícia

0
Archív. Príslušníci poriadkovej polície stoja neďaleko miesta, kde výtržníci pália rôzne predmety v štvrti Rosengard obývanej prevažne migrantmi vo švédskom meste Malmö v piatok 28. augusta 2020. Vo švédskom meste Malmö vypukli v noci na sobotu nepokoje po tom, čo tam krajne pravicoví aktivisti spálili Korán.(Foto: TASR/AP)

Päť krajne pravicových dánskych aktivistov, ktorí sú podozriví z plánovania pálenia Koránu v Belgicku, tam vo štvrtok zatkli a nariadili im opustiť krajinu, uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na belgické úrady.

Podľa údajov zo sociálnej siete Facebook išlo o členov dánskej krajne pravicovej politickej strany Tvrdá línia, ktorej vodcom je protiislamský a protiimigrantský právnik dánskeho pôvodu Rasmus Paludan, ktorého údajne zatkli aj vo Francúzsku, odkiaľ bol následne vyhostený.

Belgické úrady sa domnievajú, že skupina plánovala páliť Korán v bruselskej mestskej časti Molenbeek, ktorú obýva početná marocká komunita.

Sammy Mahdi, belgický minister pre azyl a migráciu, ktorý je zároveň synom irackého utečenca, uvítal zatknutie aktivistov. Podľa Mahdiho muži predstavujú vážnu hrozbu pre verejný poriadok v Belgicku. Muži boli vyzvaní, aby urýchlene opustili krajinu, čo podľa Mahdiho aj urobili.

K podobnej situácii došlo v auguste vo švédskom meste Malmö, kde vypukli nepokoje po tom, čo tam krajne pravicoví aktivisti spálili Korán v blízkosti štvrte obývanej prevažne migrantmi. V reakcii na to sa v meste zhromaždilo viac ako 300 ľudí. Výtržníci zakladali ohne a hádzali rôzne predmety na policajné a záchranné zložky, pričom ľahko zranili niekoľkých policajtov. Pôvodne sa na tejto udalosti mal zúčastniť aj Paludan, švédske úrady mu však vstup do krajiny zamedzili. Strana Tvrdá línia je v Škandinávii známa svojimi provokačnými činmi.

- Reklama -