Tisíce ľudí pochodovali centrom Varšavy. Poľsko si pripomína deň nezávislosti

0
Tisíce sympatizantov krajnej pravice pochodovali centrom Varšavy pri príležitosti Dňa nezávislosti Poľska v stredu 11. novembra 2020. Foto: TASR/AP

Tisíce sympatizantov krajnej pravice v stredu pochodovali centrom Varšavy pri príležitosti Dňa nezávislosti Poľska. Účastníci demonštrácie sa dostali aj do zrážok s políciou. Informovali o tom agentúry AFP a AP.

Súčasťou veľkého davu ľudí, ktorí ignorovali výzvy polície na rozchod, boli aj autá a motorky ovešané poľskými vlajkami.

„Boh, česť, vlasť!” skandovali účastníci pochodu, pričom mnohí nemali nasadené rúška. Zároveň smerom na príslušníkov poriadkovej polície hádzali petardy a zapaľovali červené svetlice. Podľa agentúry AP sa dostali aj do zrážok s políciou. Bezprostredne neboli hlásené žiadne zranenia. Podľa AP však bolo počuť prichádzajúce sanitky so zapnutými sirénami.

Sympatizanti krajnej pravice sedia na motorkách pri príležitosti Dňa nezávislosti Poľska vo Varšave v stredu 11. novembra 2020. Súčasťou veľkého davu ľudí, ktorí ignorovali výzvy polície na rozchod, boli aj autá a motorky ovešané poľskými vlajkami. Poľsko získalo nezávislosť 11. novembra 1918 po 123 rokoch rozdelenia. Foto: TASR/AP

„Na obnovenie právneho poriadku boli použité donucovacie prostriedky,” uviedla varšavská polícia na sociálnej sieti Twitter.

Liberálny starosta Varšavy Rafal Trzaskowski totiž tohtoročný pochod zakázal z dôvodu epidemiologickej situácie v súvislosti s koronavírusom SARS-CoV-2.

Pochod sa uskutočnil v čase rozsiahlych celonárodných protestov proti pravicovej vláde, ktorá minulý mesiac podporila sprísnenie už aj tak prísnej interrupčnej legislatívy.

Poľsko získalo nezávislosť 11. novembra 1918 po 123 rokoch rozdelenia. Každoročné spomienky v ostatných rokoch sprevádzajú zrážky medzi bezpečnostnými zložkami a nacionalistami.

- Reklama -