Trump zvíťazil na Aljaške, na výsledok volieb to však nemá vplyv

0
Donald Trump. Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump porazil svojho súpera a novozvoleného prezidenta Joea Bidena v štáte Aljaška. Informovala o tom v stredu tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na organizáciu Edison Research.

Za víťaza v štáte Aljaška Bidena medzitým vyhlásili aj televízie CNN a NBC News.

Trump, republikán, stále neuznal výsledky prezidentských volieb, ktoré sa konali minulý týždeň v utorok a podľa viacerých svetových médií v nich zvíťazil jeho demokratický rival Joe Biden, keď získal 270 voliteľských hlasov potrebných pre celkové víťazstvo.

Ziskom troch hlasov voliteľov za Aljašku sa však nezmení výsledok prezidentských volieb z 3. novembra.

Biden medzitým vyhlásil, že Trumpovo odmietanie uznať výsledky volieb je “trápne” a na jeho odkaze zanechá hanebnú stopu.

„Úprimne si myslím, že je to trápne. Neviem, ako to mám povedať taktne – neprispeje to k prezidentovmu odkazu,” povedal Biden na margo Trumpovho postoja.

Biden sa v sobotu stal víťazom amerických prezidentských volieb po tom, čo zvíťazil v štáte Pensylvánia. Bývalý viceprezident tým presiahol hranicu 270 hlasov voliteľov, ktorú potreboval na potvrdenie víťazstva. Zbor voliteľov, ktorý formálne zvolí prezidenta a viceprezidentku na ďalšie funkčné obdobie, sa zíde 14. decembra.

Biden má tesný náskok v štáte Georgia. Po spočítaní 99 percent voličských hlasov vedie so ziskom 49,5 percenta pred Trumpom, ktorý má zatiaľ v Georgii 49,2 percenta hlasov. Novozvolený prezident si udržuje tesný náskok aj v Arizone, kde po spočítaní 99 percent hlasov vedie nad Trumpom o 0,4 percentuálneho bodu.

- Reklama -