Kičura ostáva vo väzbe aj ďalších 7 mesiacov

0
Kajetán Kičura (Foto: TASR)

Bývalý šéf Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetán Kičura bude vo väzbe ďalších sedem mesiacov. Rozhodol o tom v utorok Najvyšší súd (NS) SR na svojom neverejnom zasadnutí. Informovala o tom hovorkyňa súdu Alexandra Važanová.

“Senát 3T NS SR na dnešnom neverejnom zasadnutí zamietol sťažnosť obvineného podanú proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku z 3. novembra, ktorým bola zamietnutá žiadosť obvineného o prepustenie z väzby na slobodu a zároveň predĺžená lehota trvania väzby u obvineného do 21. júna 2021,” objasnila Važanová.

Ako ďalej informovala, NS SR zároveň zamietol aj sťažnosť prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorú podal proti rozhodnutiu sudcu pre prípravné konanie ŠTS nerozšíriť dôvody väzby u obvineného. “NS SR v tejto súvislosti poukazuje na to, že Ústavný súd dal vo vzťahu k obvinenému súhlas na jeho väzobné stíhanie len v súvislosti s uznesením o vznesení obvinenia z 21. apríla. Vo vzťahu k ďalším uzneseniam o vznesení obvinenia je preto potrebné opätovne žiadať Ústavný súd SR o súhlas,” vysvetlila hovorkyňa.

Naposledy NS SR v polovici júla zamietol sťažnosť Kajetána Kičuru voči rozhodnutiu ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, ktorý ho ponechal vo väzbe. Jeho sťažnosť zamietol ako nedôvodnú. Stíhaný je pre pokračovací obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku v súbehu s pokračovacím obzvlášť závažným zločinom legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Predtým ho sudca ŠTS do takzvanej kolúznej väzby vzal 23. apríla.

Kajetán Kičura bol predsedom SŠHR. Nová vláda ho odvolala koncom marca. Dôvodom boli pochybenia pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu. Obvinený odmieta obvinenia súvisiace s uzavretím zmlúv SŠHR, ako aj podozrenia spojené s dvoma bytmi, ktoré kúpil jeho syn.

Národná kriminálna agentúra ešte v marci začala trestné konanie pre medializované informácie o pochybeniach SŠHR pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 a kúpe bytov na Konventnej ulici v Bratislave.

- Reklama -