Medzinárodní pozorovatelia nevidia pri voľbách v USA žiadne podvody

0
Študentka žurnalistiky Fletcher Petersová reaguje počas sledovania prejavu víťaza amerických prezidentských volieb Joea Bidena na Times Square v New Yorku 8. novembra 2020. Foto: TASR/AP

V amerických prezidentských voľbách neprišlo podľa medzinárodných pozorovateľov k volebným podvodom. Vyplýva to zo správy pozorovateľskej misie Organizácie amerických štátov (OAŠ), o ktorej v utorok informovala agentúra AP.

Napriek tomu, že delegácia OAŠ počas sčítavania hlasov odhalila niekoľko pokusov o zastrašovanie pracovníkov zabezpečujúcich priebeh volieb, samotný deň volieb (3. novembra) označila celkovo za “pokojný”.

Systém zasielania a spracovávania korešpondenčných hlasov, ktorý opakovane napádal prezident USA Donald Trump, pozorovateľská misia OAŠ vyhodnotila ako bezpečný.

V správe OAŠ sa ďalej píše, že organizácia podporuje právo všetkých kandidujúcich strán spochybniť výsledky volieb súdnou cestou v prípade, že majú opodstatnené podozrenie.

Zároveň však označila za “kľúčové, aby kandidáti konali zodpovedne a to tak, že budú pred súdmi prezentovať a argumentovať legitímnymi, nie nepodloženými tvrdeniami alebo škodlivými špekuláciami vo verejnoprávnych médiách”.

Misiu OAŠ, ktorá monitorovala priebeh volieb v USA, tvorilo 28 pozorovateľov a expertov z 13 krajín. Nasadenie početnejšieho personálu znemožnila súčasná pandémia koronavírusu.

Pozorovatelia OAŠ preto monitorovali len volebný proces v amerických štátoch Georgia, Iowa, Maryland, Michigan a v hlavnom meste Washington.

Novozvoleným prezidentom USA sa podľa amerických médií stal demokrat Joe Biden po tom, čo zvíťazil v kľúčovom štáte Pensylvánia a presiahol tak potrebný počet 270 voliteľov. Úradujúci americký prezident Donald Trump však svoju prehru prijať odmieta a vyjadril sa, že má záujem v tejto veci podniknúť ďalšie právne kroky. Podľa Trumpa jeho víťazstvo zmarili volebné podvody demokratov, dlhodobo tiež spochybňuje hlasovanie poštou.

- Reklama -