Šóth: Ďalšie plošné testovanie ešte viac odčerpá materiálne vybavenie

0
Prezident Asociácie súkromných lekárov SR Marián Šóth. Foto: TASR

Ďalšie kolo plošného testovania na COVID-19 ešte viac odčerpá materiálne vybavenie, ako napríklad ochranné pomôcky, ktorých začína byť v nemocniciach nedostatok. Pre TASR to uviedol prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Marián Šóth.

Problematické je podľa jeho slov aj vyčerpanie zdravotníckych pracovníkov. Šóth poukázal na to, že v niektorých regiónoch už absolvovali tri víkendy testovaní a navyše popritom ešte na 100 percent pracujú vo svojom zamestnaní.

Tvrdí, že štát by nemal hazardovať ani s vôľou a súdržnosťou občanov. „Chápem, že dobrovoľné a povinné je v tomto ponímaní jedno a to isté, ale ani trpezlivosť bez pozitívneho cieľa nie je nekonečná,” dodal.

SLK: Význam má selektívne, cielené a opakované testovanie v rizikových regiónoch

Samotné masívne celoplošné testovanie Slovensku v boji s pandémiou nového koronavírusu pomôcť nevie. Pre TASR to v pondelok uviedol prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár, pričom v ňom nevidí veľký význam.

„Doteraz nevidíme výsledok, ani nedisponujeme informáciami o výhodnosti tohto projektu, či už finančného, alebo zdravotného,” komentoval. Kollár zdôraznil, že lekárska komora vždy bola za testovanie. To má byť však selektívne, cielené a opakované v rizikových regiónoch, ohniskách nákazy, domovoch sociálnych služieb, zariadeniach zdravotnej starostlivosti či napríklad v strategických podnikoch.

Doplnil, že práve takéto testovanie malo a má význam. Za dôležité považuje, aby sa vždy vedelo, čo od konkrétneho testovania možno očakávať, či napríklad to, aké dáta a výsledky prinesie. Ideálne by podľa SLK bolo testovať presnejšími PCR testami. „Ale na to v tejto chvíli podľa mňa nemáme ani peniaze a zrejme ani kapacity. Takže treba zvoliť kombináciu. PCR testami by sme mali vždy verifikovať najmä pozitívnych pacientov, ktorých označili antigénne testy,” komentoval Kollár.

Otázkou podľa jeho slov ostáva aj to, či sú antigénové testy, ktoré sa na Slovensku používajú, naozaj dobré. Komora očakáva, čo prinesú výsledky testovania v anglickom Liverpoole, kde použili viacero druhov antigénnych testov a ich výsledky budú porovnávať a vyhodnocovať.

ZAP nevidí dôvod na ďalšie celoplošné testovanie

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) nevidí relevantný dôvod na to, aby sa konalo ďalšie kolo celoplošného testovania. Pre TASR to v pondelok uviedla prezidentka zväzu Zuzana Dolinková.

Zdôvodnila to tým, že dodnes nie sú spracované a známe presné dosahy a vyhodnotenie pomeru prínosov a nákladov pilotného ani dvoch kôl celoplošného antigénového testovania obyvateľstva. ZAP vidí zmysel testovania antigénovými testami tam, kde je to najefektívnejšie, teda v ohniskách nákazy, nemocniciach, domovoch sociálnych služieb či vo veľkých firmách.

Ilustračná snímka. Foto: TASR

„Z pohľadu ambulantného sektora je žiaduce zriadenie špeciálnych mobilných odberových miest s cieľom rýchlej diagnostiky nákazy použitím antigénových testov, kde by v indikovaných prípadoch mali ambulantní lekári možnosť zhodnotiť infekčnosť pacientov, a tým efektívne poskytovať primeranú zdravotnú starostlivosť,” povedala.

Podľa zväzu je nezanedbateľným faktom aj aktuálne vysoký počet nakazených zdravotníkov, ich vyčerpanosť a nenahraditeľnosť. Pri dostatočne nepreukázanej účinnosti prínosu celoplošného testovania by bolo opätovné nasadenie zdravotníkov do tejto akcie neprimeraným hazardom so zdravím, tvrdí Dolinková.

„Naopak, za jednoznačne účinný nástroj považujeme ďalšie zvyšovanie dostupnosti indikovaného a cieleného PCR testovania,” dodala. 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu