Zdravotníci sa búria: Keď s vypätím všetkých síl bojujeme s COVID-19, pripravuje vláda bič na celé zdravotníctvo cez likvidačné pokuty

0

Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti kritizujú novelu zákona o zdravotných poisťovniach a dohľade nad zdravotnou starostlivosťou. Tvrdia, že má pre nich zaviesť neprimerané až likvidačné pokuty. Vyzývajú preto poslancov Národnej rady (NR) SR, aby takýto návrh neodobrili. Informovali o tom v spoločnom stanovisku, ktoré zaslali v pondelok do médií.

Novela sa podľa Asociácie súkromných lekárov SR, Zväzu ambulantných poskytovateľov, Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska, Asociácie nemocníc Slovenska, Asociácie dopravnej zdravotnej služby a Asociácie polikliník a zdravotníckych zariadení týka nielen nemocníc a ambulancií ako právnických osôb, ale aj fyzických osôb, teda lekárov a sestier.

„Považujeme za nepochopiteľné, ak v situácii, keď zdravotnícky personál bojuje s vypätím všetkých síl s pandémiou ochorenia COVID-19, pripravuje vláda bič na celé zdravotníctvo a vyhráža sa poskytovateľom zdravotnej starostlivosti státisícovými pokutami,” reagovali spoločne, pričom podotkli, že návrh má aj závažné právne nedostatky.

Hovoria o neprimeranosti výšky pokuty. Tým, že je podľa ich názoru likvidačná, znižuje sa pravdepodobnosť odškodnenia poškodeného pacienta a pozostalých. Navyše tvrdia, že nemá ani žiaden satisfakčný materiálny efekt. „Sme toho názoru, že ani morálnej povahy, výnosy z pokút sú príjmom štátneho rozpočtu,” dodali.

Rovnako skritizovovali aj legislatívny spôsob prípravy novely. „Časť upravujúca výšku pokút nebola v návrhu zákona v medzirezortnom pripomienkovom konaní a pripomienkujúce subjekty tak nemali možnosť sa k nemu vyjadriť. Toto konanie Ministerstva zdravotníctva SR je tak v rozpore s Legislatívnymi pravidlami SR a považujeme ho za podraz všetkým zdravotníkom,” uzavreli v spoločnom memorande.

Ministerstvo zdravotníctva v reakcii pre TASR uviedlo, že zámerom súčasného vládneho návrhu zákona, o ktorom má hlasovať parlament, je priblíženie sa pôvodnému zámeru zákonodarcu, a to tak, aby sa vo výške pokút odrážal makroekonomický vývoj v spoločnosti. „V neposlednom rade je jeho ďalším zámerom poukázať na dôležitosť správnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti v zmysle ústavného práva ochrany života a zdravia pacientov,” povedala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová s tým, že ide aj o preventívny účinok zabezpečený sankčným mechanizmom.

Doplnila, že počas diskusií s parlamentným odborom legislatívy však vyšli najavo legislatívne nedostatky navrhovaného ustanovenia v zmysle, že Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou bude môcť uložiť pokutu do výšky 10 000 eur, respektíve 100 000 eur, aj za porušenie správneho vedenia zdravotnej dokumentácie. Tento dôsledok nebol zámerom Ministerstva zdravotníctva SR. „Uvedomujeme si, že nie každý typ porušenia má rovnakú váhu. Z toho dôvodu v súčasnosti pracujeme na legislatívnej úprave prostredníctvom pozmeňovacieho návrhu, ktorá zohľadní typ aj závažnosť porušenia povinnosti,” uviedla.

Rezort tiež dodal, že úrad pre dohľad bude môcť v tejto súvislosti uložiť poskytovateľovi pokutu výlučne pri výkone dohľadu nad poskytovaním zdravotnej starostlivosti, a teda nie samostatne mimo výkonu dohľadu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu