nedeľa, 28 februára, 2021
1.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Fitch potvrdil Slovensku hodnotenie A, stabilný výhľad zmenil na negatívny

Fitch potvrdil Slovensku hodnotenie A, stabilný výhľad zmenil na negatívny

Ratingová agentúra Fitch potvrdila Slovensku hodnotenie na úrovni A. Súčasne však zmenila stabilný výhľad na negatívny. Podľa Ministerstva financií (MF) SR hodnotenie realisticky odráža ekonomickú situáciu, v akej sa Slovensko ocitlo v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.

Oproti pôvodným očakávaniam strata výnosov spojená s prepadom hospodárskeho rastu a fiškálnymi stimulačnými opatreniami povedie k dlhodobejšiemu zvýšeniu fiškálneho deficitu, uviedla agentúra.

Hodnotenie je podľa ministra financií Eduarda Hegera (OĽANO) v súlade s očakávaniami. „Boj s pandémiou je obrovskou záťažou pre verejné financie krajín, čo sa logicky odráža aj v zhoršení ich fiškálnej pozície. Pre nás je kľúčové udržať áčkové ratingy, to znamená držať sa pri rozpočtovo zodpovedných krajinách, aby refinancovanie Slovenska predstavovalo čo najmenšiu záťaž pre štátny rozpočet, a teda pre občanov,” skonštatoval.

Z analýzy agentúry podľa MF vyplýva, že na konci septembra predstavovali výdavkové opatrenia, súvisiace s pandémiou dve percentá HDP prognózovaného Fitchom, zatiaľ čo príjmové opatrenia predstavovali jedno percento HDP.

Agentúra Fitch očakáva, že fiškálne saldo dosiahne v tomto roku – 8,1 % HDP, kým predchádzajúce hodnotenie bolo -7,7 % a v roku 2019 -1,3 %. V budúcom roku dôjde k miernemu zlepšeniu na úrovni -6,3 % a v roku 2022 by mal deficit verejných financií dosiahnuť -5,4 %. Agentúra tiež odhaduje, že hrubý verejný dlh dosiahne vrchol na úrovni 64 % HDP.

Ako uviedol minister, každé euro dlhu je záchranným kolesom pre občanov. Hovorí, že pandémia zastihla Slovensko “ekonomicky chorľavé”. “Ale treba myslieť na to, že príde čas, keď budeme musieť z toho dlhového vrcholu zostúpiť do bezpečia,“ dodal Heger.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 306,268 Úmrtí 7,075 Uzdravení 255,300 Infikovaných 43,893 Last updated: 28. februára 2021 - 08:24 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky