V prvý deň celoplošného testovania otestovali 2 581 113 ľudí

0
Minister obrany SR Jaroslav Naď informuje médiá počas zhodnotenia prvého dňa celoplošného testovania. Foto: TASR

Na Slovensku otestovali v sobotu (31. 10.), prvý deň celoplošného testovania na ochorenie COVID-19, 2 581 113 ľudí. Infekčných z nich bolo 25 850, teda jedno percento. V nedeľu to oznámil minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Premiér SR Igor Matovič (OĽANO)tento výsledok považuje za dôkaz, že SR ako štát a ako spoločenstvo zodpovedných ľudí funguje.

Minister obrany spresnil, že sobotné čísla sú z odberných miest pod gesciou Ozbrojených síl SR. Sobotné testovanie hodnotí ako výborné, aj napriek malým problémom, ktoré označil za zanedbateľné. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) skonštatoval, že polícia doteraz v rámci celoplošného testovania nezaznamenala okrem pár drobných incidentov výraznejšie problémy. „Ľudia sa správali veľmi úctivo. Bez nejakých problémov sa šli testovať,” skonštatoval s tým, že verí, že pokojný priebeh testovania bude aj v nedeľu.

Predseda vlády SR Igor Matovič informuje médiá počas zhodnotenia prvého dňa celoplošného testovania. Foto: TASR

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) vyhlásil, že projekt celoplošného testovania sa jednoznačne podaril. Verí, že sa krivku nakazených na ochorenie COVID-19 v SR podarí výrazne sploštiť. Má nádej, že Slovensko zakročilo v posledný čas, keď sa to dalo ešte urobiť. „Toto je niečo, s čím sa Slovensko zapíše do histórie. Ľudia sa dokázali vzoprieť pandémii,” skonštatoval šéf rezortu zdravotníctva.

Premiér i jednotliví ministri zároveň vyzvali tých, ktorí sa ešte neboli testovať, aby tak ešte v nedeľu urobili. Odberné miesta sú momentálne podľa ich slov vyťažené menej ako v sobotu a netvoria sa ani dlhé rady.

Naď spresnil, že testovanie počas druhého dňa plošného testovania zabezpečujú tímy na 4782 odberných miestach, k dispozícii je teda 98 percent všetkých plánovaných odberných miest. O testovanie sa stará vyše 46 000 osôb. Šéf rezortu obrany zároveň informoval, že došlo v malých množstvách k odcudzeniu certifikátov používaných pri celoplošnom testovaní a už evidujú ponuky na ich odpredaj. Naď to označil za hazardovanie so zdravím ľudí a vyhlásil, že každému, kto ich ukradol a obchoduje s nimi, hrozia exemplárne tresty.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu