Poľský prezident navrhuje zmiernenie prísnej legislatívy pri interrupciách

0
Poľský prezident Andrzej Duda. Foto: TASR/AP

Poľský prezident Andrzej Duda navrhol v piatok zmiernenie prísnej legislatívy týkajúcej sa interrupcií. Urobil tak v snahe upokojiť rastúce napätie v krajine, informovala agentúra PAP.

Nový návrh zákona by umožnil umelo prerušiť tehotenstvo v najvážnejších prípadoch poškodenia plodu, pri ktorých sa očakáva, že dieťa zomrie okamžite alebo krátko po narodení. Podľa agentúry DPA sa to netýka prípadov, keď plodu diagnostikujú Downov syndróm.

Poľský ústavný súd 22. októbra rozhodol, že umelé prerušenie tehotenstva pre vývojové chyby plodu je protiústavné. Verdikt v podstate znamená, že v prevažne katolíckom Poľsku budú interrupcie už takmer úplne zakázané.

Od oznámenia verdiktu vyšli do ulíc v Poľsku vyjadriť nespokojnosť so sprísnením legislatívy týkajúcej sa interrupcií už desaťtisíce ľudí.

Mladí ľudia protestujú ôsmy deň v rade proti novému zákonu o interrupciách vo Varšave v piatok 30. októbra 2020. Foto: TASR/AP

Na piatok je v poľskej metropole Varšava naplánovaný ďalší hromadný protest – podľa polície by malo ísť o doteraz najväčšiu demonštráciu od kritizovaného verdiktu súdu zo štvrtka minulého týždňa.

Verdikt súdu demonštranti pripisujú politike vlády premiéra Mateusza Morawieckeho a katolíckej cirkvi, ktorá je úzko prepojená s vládnucou stranou Právo a spravodlivosť (PiS).

Po tom, čo verdikt nadobudne účinnosť, sa budú môcť interrupcie vykonávať len v prípade, že tehotenstvo ohrozuje život či zdravie matky alebo je dôsledkom protiprávneho konania, ako napríklad znásilnenia či incestu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu