Spoločnosť všeobecných lekárov: Testovanie je nepripravené a stupňuje napätie. Navyše predavačka ani policajt nemajú právo žiadať informácie o zdravotnom stave

0
Monika Palušková, prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska

Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) kritizuje plánované celoplošné testovanie. Hovorí o nepripravenosti, neodbornej diskusii a stupňujúcom sa napätí v spoločnosti. Upozornila na to v liste adresovanom premiérovi Igorovi Matovičovi a ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu (obaja OĽANO).

„Postup vlády SR vrátane neustále sa meniacich podmienok, nepripravenosti a evidentne sa stupňujúceho nátlaku na obyvateľov Slovenska vyvoláva množstvo otázok a zvyšujúcu sa mieru nedôvery voči vedeniu štátu. Týkajú sa medicínskeho významu, spoľahlivosti výsledkov, ako aj právneho rámca ochrany práv občanov,” komentovali spoločne Výbor a Dozorná rada SVLS na čele s prezidentkou spoločnosti Monikou Paluškovou.

Tvrdia, že vyhlásenie celoplošného testovania nie je v súlade s odporúčaním pandemickej komisie, ani s odporúčaním expertov z praxe a vedcov. Poukázali tiež na to, že celoplošné testovanie a s ním súvisiace zvýšenie pohybu a zhromažďovanie niekoľkých miliónov občanov Slovenska na odberových miestach v čase explozívneho šírenia nového koronavírusu je nevhodné.      

Antigénové testy, ktoré vláda objednala, podľa ich názoru jednoznačne nie sú vhodné. „Sú určené výhradne na testovanie pacientov s príznakmi ochorenia COVID-19, nie bezpríznakových osôb,” uviedli. Ich použitie v rôznych podmienkach podľa spoločnosti znižuje spoľahlivosť ich výsledkov garantovaných výrobcom.  Celoplošné testovanie navyše nepovažujú za dobrovoľné, ak je  pod hrozbou sankcií. Ďalej sa lekárska spoločnosť pýta, kto medicínsky zodpovedá za správnosť interpretácie výsledku vrátane jeho chybovosti.

Rovnako lekárska spoločnosť považuje za diskriminačné brániť občanom v testovaní sa inými testami na ochorenie COVID-19, ako nakúpila Vláda SR, ktoré sú certifikované v Európskej únii. Podľa názoru SVLS navyše tretia osoba, ako napríklad predavačka v obchode alebo policajt, nemajú právo žiadať od občana doklad o jeho zdravotnom stave.

Od rezortu zdravotníctva preto okrem iného spoločnosť očakáva, že v boji s novým koronavírusom ponúkne plán konkrétnych krokov, ktorý by riešil problém kolabujúceho personálneho stavu v nemocniciach a v niektorých ambulanciách z dôvodu zvyšujúceho sa počtu pacientov a stoviek infikovaných zdravotníckych pracovníkov.

Rovnako napríklad žiada, aby boli občanom pravidelne vysvetľované očakávané konkrétne kroky k uvoľňovaniu opatrení tak, aby pre nich bolo zrejmé, ktoré udalosti, prečo a kedy môžu očakávať.

- Reklama -