štvrtok, 26 novembra, 2020
1.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Odkazom prvej ČSR je vznik demokracie, zhodujú sa Dostál a Osuský. Strana...

Odkazom prvej ČSR je vznik demokracie, zhodujú sa Dostál a Osuský. Strana Za ľudí hodnotí prvý štát ako “medzinárodný zázrak”

Odkazom prvej Československej republiky (ČSR) je vznik demokracie, zhodujú sa poslanci Národnej rady (NR) SR Ondrej Dostál a Peter Osuský (obaja SaS). Sú spolupredkladateľmi novely, ktorou by sa 28. október ako deň vzniku ČSR stal štátnym sviatkom. Návrh je momentálne v druhom čítaní. Strana Za ľudí pripomína, že ak by pred 102 rokmi nevznikla ČSR, je veľmi pravdepodobné, že by sme dnes nemali svoj vlastný štát.

Osuský označil 28. október za úsvit moderných dejín demokracie na Slovensku. „Ide o dátum, ktorý bol hádam tým najzlomovejším v našich moderných dejinách, pretože sme vďaka nemu nadobudli nielen demokraciu, ale i takú dôležitú vec ako hranice, vymedzenie a uznanie. A všetko to, čo prišlo potom, dobré aj zlé, stálo na tomto základe,” skonštatoval.

V minulosti Osuský s Dostálom predkladali návrh, aby sa 28. október stal štátnym sviatkom bez toho, aby vznikli ekonomické dôsledky. Dosiahnuť to chceli vypustením 1. septembra ako Dňa ústavy zo zoznamu štátnych sviatkov a jeho preradením medzi pamätné dni. Dôvodom bolo, že na vznik samostatnej Slovenskej republiky odkazuje nielen Deň ústavy, ale aj 1. január. Poslanci pripomínajú, že vypustenie tohto štátneho sviatku by pravdepodobne v pléne neprešlo. V súčasnosti preto navrhli nevyradiť žiaden zo štátnych sviatkov, ich počet by sa mal zvýšiť na šesť. Po novom by teda 28. október mohol byť štátnym, ale nebol by dňom pracovného pokoja.

Strana Za ľudí si myslí, že v časoch po prvej svetovej vojne bol vznik ČSR medzinárodným zázrakom, ktorý zmenil chod našich dejín. „Aj preto sa naši poslanci podpísali pod novelu zákona, kde navrhujeme, aby bol 28. október štátnym sviatkom,” pripomenula strana.

„Aj keď postavenie slovenskej časti spoločného štátu nebolo ideálne, je nepopierateľným faktom, že vznikom Československa sa Slovensko stálo štátotvorným národom so slovenčinou ako jedným z dvoch úradných jazykov, ktoré postupne budovalo vlastné štátne orgány a kultúrne inštitúcie,” uviedol Smer-SD na sociálnej sieti s tým, že šlo o kľúčovú udalosť v histórii oboch národov. Pripomenul, že v trojici kľúčových osôb stojacich za vznikom spoločného štátu bol aj Milan Rastislav Štefánik.

„Aj keď už uplynulo 27 rokov od rozdelenia Československa, spoločná história, príbuzný jazyk aj množstvo hlbokých rodinných prepojení medzi Čechmi a Slovákmi nás predurčujú zostať najbližšími priateľskými národmi,” dodal.

Mimoparlamentná strana Hlas-sociálna demokracia považuje výročie za míľnik v histórii slovenského národa. „České a slovenské politické elity v tom období využili historickú príležitosť na budovanie štátnosti postavenej na princípoch modernej demokracie. Zároveň toto spoločné spolužitie s Čechmi vytvorilo podmienky na politické dozrievanie Slovákov, ktoré vyústilo po dlhých rokoch k vzniku samostatnej SR,” uviedla pre TASR hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

Opozičná ĽSNS výročie podľa jej hovorcu Ondreja Ďuricu neoslavuje. „V historickom kontexte to nevnímame ako obdobie naplnenia slovenskej túžby po sebaurčení a samostatnosti. Občanov ČR však považujeme za bratský národ a vážime si naše vzájomné nadštandardné vzťahy,” uviedol.

V stredu uplynulo 102 rokov od vzniku ČSR. Národný výbor československý v Prahe prevzal moc, vydal prvý zákon o zriadení samostatného československého štátu a zverejnil v Lidových novinách známe zvolanie “Lide československý!”. To boli hlavné udalosti 28. októbra 1918, ktoré položili základy ČSR.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Borisa Kollára prepustia v piatok z nemocnice

Predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) v piatok (27. 11.) prepustia z nemocnice. TASR o tom informoval generálny riaditeľ Nemocnice svätého Michala...

Pellegrini spáva pokojne. Nespomína si na rozhovor s Jankovskou o Kočnerovi a televíznych zmenkách

Expremiér Peter Pellegrini (nezaradený) deklaroval, že si nespomína na taký rozhovor s bývalou štátnou tajomníčkou rezortu spravodlivosti Monikou Jankovskou, v ktorom by...

Gröhling žiada pri otváraní škôl o zachovanie pokoja

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) žiada pri otváraní škôl o zachovanie pokoja. Tvrdí, že na ministerstve robia všetko pre to,...

Ak by niekto nemal príspevok na obed, do leta to vyriešim, odkazuje Krajniak

Ak by niekto prepadol cez systém a nedostal by sa k príspevku na obed pre deti, minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) uviedol, že...

Rast peňažnej zásoby v eurozóne sa v októbri zrýchlil

Rast peňažnej zásoby v eurozóne sa minulý mesiac zrýchlil, zatiaľ čo úvery súkromnému sektoru rástli stabilným tempom. Uviedla to vo štvrtok Európska...

Merkelová: Predĺženie lockdownu je nevyhnutné

Nemecká kancelárka Angela Merkelová počas svojho štvrtkového prejavu v Spolkovom sneme označila za "nevyhnutné" rozšírenie čiastkového lockdownu, ktorý mal pôvodne platiť do...

Raši: Pokiaľ sa Jankovská priznala, musí niesť zodpovednosť a nebola to dobrá nominácia

Pokiaľ sa bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská priznala a je pravda to, čo sa medializovalo, musí niesť zodpovednosť a zrejme...
Slovensko
Pozitívne vzorky 101,257 +1,953 Dnes Úmrtí 749 +17 Dnes Uzdravení 56,378 Infikovaných 44,130 Last updated: 26. novembra 2020 - 15:53 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky