Rakúsko: Kurz zvažuje zavedenie ďalšieho lockdownu

0
rakúsky kancelár Sebastian Kurz (Foto: TASR/AP)

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz v pondelok vo Viedni oznámil, že ak sa nepodarí zastaviť stúpajúci počet nových prípadov nákazy koronavírusom, môže dôjsť k zavedeniu ďalšieho lockdownu. Informovala o tom agentúra APA.

„Máme masívny narastajúci, exponenciálny nárast (prípadov nakazených),” varoval Kurz v pondelok po zasadnutí rady ministrov. „Je to extrémna výzva. Situácia je vážna – aj pre tých, čo tomu stále nechcú veriť – veľmi, veľmi vážna,” zdôraznil. „Čím je vyšší počet nakazených, tým reštriktívnejšie opatrenia sú potrebné,” poznamenal.

Kurz priblížil, že sprísnenie pandemických opatrení bude záležať od situácie v nemocniciach. Hroziaci kolaps zdravotníckeho systému je v Rakúsku totiž zákonným predpokladom na uzatvorenie krajiny, takzvaného lockdownu, pripomína agentúra DPA. „Žiadna krajina na svete nedovolí, aby došlo k preťaženiu intenzívnej medicíny a k tomu, že sa ľuďom nedostane potrebnej starostlivosti,” uviedol Kurz.

Kancelár prízvukoval, že dôveruje odhadom virologičky Elisabeth Puchhammerovej-Stöcklovej, ktorá v nedeľňajšom liste adresovanom členom koronavírusového krízového štábu ministerstva zdravotníctva varovala pred nekontrolovateľným šírením nákazy.

V Rakúsku v pondelok hlásili za uplynulých 24 hodín prírastok 2456 novoinfikovaných, píše denník Kurier. Od začiatku pandémie potvrdili už 83 267 pozitívnych prípadov koronavírusu. Aktívnych prípadov je v súčasnosti 30 290 a 1330 osôb je hospitalizovaných – 188 z nich leží na oddeleniach intenzívnej starostlivosti. Počet obetí v krajine dosiahol číslo 992. Doteraz sa vyliečilo 59 036 osôb.

V krajine platia od nedele sprísnené opatrenia vrátane obmedzení zhromažďovania osôb – na súkromných oslavách sa smie stretávať najviac šesť ľudí vo vnútorných priestoroch a 12 vonku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu