piatok, 22 októbra, 2021
14.2 C
Bratislava
ÚvodArénaRada RTVS si podľa Čekovského neplní zákonné funkcie, predloží plénu uznesenie

Rada RTVS si podľa Čekovského neplní zákonné funkcie, predloží plénu uznesenie

Výbor Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá navrhne na rokovaní parlamentu uznesenie o tom, že Rada RTVS si neplní svoje zákonné funkcie. Členovia výboru na pondelkovom rokovaní návrh predsedu Kristiána Čekovského (OĽANO) väčšinou hlasov schválili.

„Keďže Rada RTVS ani po upozornení na konflikt záujmov nekonala, navrhujem, aby sa Národná rada SR uzniesla na tom, že Rada RTVS si neplní zákonom stanovené povinnosti, podľa ktorých dohliada na hospodárnosť, efektívnosť a účelnosť vynakladania s verejnými prostriedkami,” zdôvodnil Čekovský v rámci pozmeňujúceho návrhu k uzneseniu výboru.

Predseda Rady RTVS Igor Gallo po predložení návrhu uznesenia reagoval emotívne. O niečo neskôr už pokojnejšie pre TASR uviedol, že si potrebuje vyhodnotiť uznesenie, ktoré výbor prijal. „V tejto chvíli tomu vôbec nerozumiem,” povedal Gallo.

Výčitka Čekovského smeruje ešte k májovému podnetu mediálneho výboru, ktorý sa týkal podozrení na neefektívne hospodárenie RTVS súvisiace s nákladmi na výrobu viacerých programov, rovnako možného konfliktu záujmov vtedajšieho programového riaditeľa RTVS Mareka Ťapáka pri tvorbe diela Nero a Seneca. Podľa Čekovského zlyhalo nielen vedenie RTVS, ale aj Rada RTVS ako dozorný orgán.

Rada RTVS tieto závery odmietla. Deklarovala, že akékoľvek tvrdenia o neplnení si zákonných povinností bez relevantných dôkazov sú neprípustnou formou v RTVS.

Čekovský už vtedy chcel predložiť do pléna NR SR návrh uznesenia, že si Rada RTVS neplní svoje zákonné funkcie. Na následnom rokovaní Rady RTVS však predseda NR SR Boris Kollár vyhlásil, že kým sa neuskutoční audit Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) v RTVS a nepotvrdí podozrenia, nenechá kriminalizovať Radu RTVS. Audit NKÚ by sa mal uskutočniť v nasledujúcom období.

V prípade, že parlament prijme dvakrát v priebehu šiestich mesiacov uznesenie o tom, že si Rada RTVS neplní zákonné funkcie, odvolá všetkých členov rady.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 449,775 +3,470 Dnes Úmrtí 12,886 +3 Dnes Uzdravení 409,731 Infikovaných 27,158 Last updated: 22. októbra 2021 - 17:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img