pondelok, 30 novembra, 2020
0.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Arménsko a Azerbajdžan nerešpektujú prímerie, navzájom sa obviňujú

Arménsko a Azerbajdžan nerešpektujú prímerie, navzájom sa obviňujú

Strany zapletené do konfliktu v Náhornom Karabachu sa v pondelok opäť navzájom obviňovali z nerešpektovania humanitárneho prímeria. Arménsko a Azerbajdžan sa na ňom dohodli uplynulú sobotu a do platnosti vstúpilo v nedeľu o 00.01 h miestneho času.

Azerbajdžanské ministerstvo obrany v pondelok uviedlo, že arménske ozbrojené sily cez noc ostreľovali oblasti v štyroch okresoch v prihraničnej časti krajiny.

Miestne orgány v Karabachu medzičasom uviedli, že azerbajdžanská delostrelecká paľba pokračovala aj v noci na pondelok, pričom karabašská armáda v reakcii podnikla “primerané kroky”.

Situácia v hlavnom meste Náhorného Karabachu, v Stepanakerte, bola v noci na pondelok pokojná, uviedol korešpondent AFP.

Na snímke ľudia počas návštevy poškodenej arménskej Katedrály Krista Spasiteľ 18. októbra 2020 v meste Šuša v spornom regióne Náhorný Karabach. Foto: TASR

Toto prímerie bolo dohodnuté už ako druhé v poradí po tom, ako sa nedodržiavalo to predchádzajúce – uzavreté začiatkom októbra v Moskve.

Ruský minister zahraničných Sergej Lavrov, ktorý pôsobil ako sprostredkovateľ medzi Arménskom a Azerbajdžanom pri rokovaniach o oboch prímeriach, v pondelok vyhlásil, že pokračujúce boje sú “neprijateľné”.

Povedal, že bojujúce strany a medzinárodní hráči by mali “okamžite prestať s konfrontačnou rétorikou” a zopakoval dôležitosť zavedenia mechanizmov na monitorovanie prímeria.

„Pracujeme na tom,” dodal po rokovaniach s generálnou tajomníčkou Rady Európy Marijou Pejčinovičovou Buričovou.

Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev podľa AFP obvinil arménske sily zo “zjavného” porušenia prímeria vrátane streľby na obývané oblasti a uviedol, že sú v nich mŕtvi aj zranení.

Vo svojom príspevku zverejnenom na sociálnej sieti Twitter Alijev napísal, že azerbajdžanské sily prevzali kontrolu nad ďalšími 13 arménskymi obcami.

Azerbajdžan opakovane hlási, že zaznamenal úspechy v súčasných bojoch o prevzatie kontroly nad oblasťami v Karabachu a na inom azerbajdžanskom území, ktoré ovládli arménske sily.

Analytici však tvrdia, že je nepravdepodobné, že by Azerbajdžan dokázal znovu získať kontrolu nad Karabachom iba vojenskými prostriedkami. Dodávajú však, že podľa všetkého nezlučiteľné pozície na oboch stranách spôsobujú, že diplomatické riešenie je zatiaľ v nedohľadne.

Nateraz stále existujú obavy, že konflikt sa rozšíri: Turecko dôrazne podporuje svojho spojenca, Azerbajdžan, aj keď Ankara odmieta obvinenia, že na pomoc Baku vyslala turecký vojenský personál a príslušníkov protureckých sýrskych milícií.

Generálny tajomník OSN António Guterres v nedeľu vyzval Arménsko a Azerbajdžan, aby nové prímerie “striktne dodržiavali”. Podľa AFP o tom v noci na pondelok informoval Guterresov hovorca.

Nová dohoda o prímerí bola oznámená po raketovom útoku, ktorého terčom sa stala rezidenčnú oblasť v meste Gjandža, ktoré je druhým najväčším v Azerbajdžane. O život prišlo 13 ľudí vrátane detí.

Zrážky o Karabach, ktoré vypukli 27. septembra, si podľa oficiálnych údajov vyžiadali viac ako 800 mŕtvych. Skutočný počet obetí však môže byť oveľa vyšší, pretože Azerbajdžan nezverejnil bilanciu strát svojej armády.

Podľa Jerevanu bolo zabitých 710 arménskych vojakov a 36 civilistov. Baku informovalo o 60 obetiach z radov azerbajdžanských civilistov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

PRIESKUM Svoje údaje na internete si nechránime dostatočne. Zraniteľní sú najmä starší užívatelia

Slováci si svoje údaje na internete stále nechránia v dostatočnej miere. Vyplýva to z prieskumu agentúry Go4insight, ktorú realizovala pri príležitosti medzinárodného dňa počítačovej...

Počas nedele v Česku pribudlo 1074 prípadov nákazy, krajina od štvrtka prejde na oranžový semafor

V Česku pribudlo v nedeľu 1074 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je o 435 menej ako pred týždňom a najmenej za...

Bidenov komunikačný tím povedú ženy

Novozvolený americký prezident Joe Biden oznámil v nedeľu obsadenie hlavných pozícií v komunikačnom tíme Bieleho domu počas svojej budúcej vlády. Tento tím...

Srbsko zrušilo rozhodnutie o vyhostení veľvyslanca Čiernej Hory

Srbsko zrušilo v nedeľu rozhodnutie o vyhostení veľvyslanca Čiernej Hory, aby tak prispelo k zmierneniu napätia medzi oboma krajinami. Oznámila to srbská...

Prepočítanie hlasov vo Wisconsine potvrdilo víťazstvo Bidena

Prepočítanie hlasov z prezidentských volieb v americkom štáte Wisconsin, ktoré sa skončilo v nedeľu, potvrdilo víťazstvo demokratického kandidáta Joea Bidena. Informoval o...

Francúzsko: Štyroch policajtov predviedli pred súd pre násilný zákrok

Štyroch francúzskych policajtov, ktorých zadržali po tom, ako sa na internete objavilo video ako fyzicky útočia na hudobného producenta tmavej pleti Michela...

Remišová nedokázala po svojom zvolení za predsedníčku strany Za ľudí získať späť voličov. Aj tak možno čítať aktuálny prieskum, hodnotí Slosiarik

ROZHOVOR Strany dnešnej koalície by v prípade, že by sa voľby konali teraz, nezískali nadpolovičnú väčšinu. Ukazuje to novembrový prieskum agentúry Focus, ktorej...
Slovensko
Pozitívne vzorky 105,733 Úmrtí 816 Uzdravení 64,197 Infikovaných 40,720 Last updated: 30. novembra 2020 - 08:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky