piatok, 14 mája, 2021
12.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Korčok: Lukašenkova vízia Bieloruska nemôže byť súčasťou projektu Novej Európy

Korčok: Lukašenkova vízia Bieloruska nemôže byť súčasťou projektu Novej Európy

Režim bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka je v rozpore s víziou Novej Európy, ktorú pred 30 rokmi predostrela Parížska charta. V piatok to pri otvorení virtuálneho podujatia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) s názvom OSCE Security Days uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS).

Podľa Korčoka bola charta podpísaná v optimistickej atmosfére vyvolanej pádom Berlínskeho múru. „Odvtedy sme však zostali stáť len na polceste. Sme svedkami obnovených konfliktov, humanitárnych kríz a spochybňovania demokracie a princípov právneho štátu,” pokračoval, pričom spomenul aj konkrétne príklady, ako obnovený vojenský konflikt v Náhornom Karabachu a pokračujúce represálie voči občanom Bieloruska po augustových prezidentských voľbách.

„Ak teda berieme projekt Novej Európy vážne, Lukašenkova vízia Bieloruska nemôže byť jeho súčasťou,” uviedol šéf slovenskej diplomacie. Bieloruská vláda tento rok v rozpore so svojimi záväzkami neumožnila pozorovateľom Úradu pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR), ktorý je súčasťou OBSE, dohliadať na prezidentské voľby v krajine.

V rámci diskusie vystúpili aj predstavitelia účastníckych štátov OBSE, inštitúcií organizácie, ako aj akademickej obce. Zamerali sa na relevanciu charty v prostredí silnejúcej polarizácie, rastúceho napätia v medzinárodných vzťahoch a oslabovania dôvery účastníckych štátov v multilaterálne riešenia.

„Je našou povinnosťou – OBSE a jej účastníckych štátov – pokračovať v premietaní spoločných záväzkov a deklarácií do konkrétnych činov a do každodenného života ľudí,” uviedol Korčok.

Témou tohtoročného podujatia bolo Oživenie dôvery a spolupráce v Európe vo svetle 30. výročia podpísania Parížskej charty.

Parížsku chartu podpísali v roku 1990 účastnícke štáty Konferencie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (KBSE), ktorá sa v roku 1995 pretransformovala na Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Za Českú a Slovenskú Federatívnu Republiku tento dokument podpísal v Paríži prezident Václav Havel.

Podujatie OSCE Security Days zorganizoval Sekretariát OBSE s finančnou podporou rezortu slovenskej diplomacie a v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí Českej republiky.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 387,162 +294 Dnes Úmrtí 12,168 +33 Dnes Uzdravení 370,076 Infikovaných 4,918 Last updated: 14. mája 2021 - 15:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -