štvrtok, 24 júna, 2021
22.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Kirgizský prezident Žeenbekov podáva demisiu

Kirgizský prezident Žeenbekov podáva demisiu

Kirgizský prezident Sooronbaj Žeenbekov vo štvrtok oznámil, že podáva demisiu. Podľa agentúry TASS to vo štvrtok oznámila jeho tlačová služba.

„Nedržím sa moci. Nechcem zostať v dejinách Kirgizska ako prezident, ktorý prelieval krv a strieľal do vlastných občanov. Preto som sa rozhodol podať demisiu,” uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom na prezidentovom webe.

Politická kríza v Kirgizsku vypukla po parlamentných voľbách, ktoré sa konali 4. októbra. Prívrženci strán, ktoré sa nedostali do parlamentu, sa v noci na 6. októbra zmocnili niekoľkých vládnych budov a prepustili z väzenia exprezidenta Almazebka Atambajeva a mnoho ďalších politikov vrátane Sadyra Žaparova. V centre kirgizskej metropoly následne došlo k zrážkam medzi stúpencami rôznych opozičných síl.

V tejto situácii podali demisiu predseda vlády Kubatbek Boronov i predseda parlamentu Dastanbek Džumabekov. V snahe zabrániť ďalším protestom potom Žeenbekov zaviedol v Biškeku výnimočný stav a republiková Ústredná volebná komisia výsledky parlamentných volieb za neplatné. Dátum nových volieb musí byť oznámený do 6. novembra.

V utorok a stredu boli v Kirgizsku zvolení noví predseda parlamentu i predseda vlády – stal sa ním Sadyr Žaparov, ktorý vzápätí oznámil, že sa chce zasadiť za odchod Žeenbekova z funkcie hlavy štátu.

Potvrdenie Žaparova vo funkcii premiéra je podľa agentúry Reuters krokom k ukončeniu politickej krízy v tejto stredoázijskej krajine, ktorá je blízkym spojencom Ruska.

V stredu, po potvrdení Žaparova do funkcie premiéra, sa konalo rokovanie o Žeenbekovom prípadnom odchode z funkcie.  

Prezidentská tlačová služba po nich uviedla, že Žeenbekov je pripravený odísť z funkcie, ale až po nových parlamentných voľbách, ktoré ešte nie sú naplánované. Kancelária vo svojom vyhlásení uviedla, že Žeenbekovov odchod by teraz viedol “k nepredvídateľnému vývoju, ktorý by štátu uškodil”.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,420 Úmrtí 12,502 Uzdravení 378,191 Infikovaných 727 Last updated: 24. júna 2021 - 09:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -