Pozitívne testy na koronavírus mali aj štyria príslušníci Švajčiarskej gardy

0
Štyria členovia pápežskej Švajčiarskej gardy mali pozitívne testy na COVID-19. (Foto: TASR/AP)

Štyria príslušníci Švajčiarskej gardy, ktorá je osobnou strážou pápeža, mali pozitívny výsledok testov na koronavírus SARS-CoV-2. V pondelok o tom informoval hovorca Vatikánu Matteo Bruni.

Dodal, že všetci štyria vykazujú príznaky ochorenia a sú momentálne v karanténe. Bruni ďalej uviedol, že všetci “strážnici, či už sú v službe alebo nie, budú nosiť rúška v interiéri aj exteriéri pri súčasnom dodržiavaní už existujúcich opatrení”.

Švajčiarsku gardu dal v roku 1506 vytvoriť pre svoju ochranu pápež Július II. Momentálne má garda okolo 100 príslušníkov, ktorí sú počas výkonu svojej služby často v centre pozornosti turistov a ich fotoaparátov či kamier – a to vďaka svojim nápadným žlto-modro-červeným rovnošatám doplneným halapartňami a prilbicami s pštrosím perím.

Podľa zvyklostí všetci členovia Švajčiarskej gardy musia byť Švajčiari vo veku od 19 do 30 rokov a s telesnou výškou najmenej 1,74 metra. Musia byť to byť súčasne slobodní a praktizujúci katolíci.

Podľa agentúry AFP sa hovorí, že Švajčiarska garda má so súčasným pápežom Františkom osobnejší a neformálnejší vzťah. František je totiž v porovnaní so svojimi predchodcami považovaný za menej prísneho vo vzťahu k pápežskému protokolu.

Pokiaľ ide o prevenciu pred koronavírusom SARS-CoV-2, Vatikán uviedol, že 83-ročný František je lekármi monitorovaný.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu