Matovič: Celá koalícia je zo Sulíka zhrozená. V SaS by si mali nájsť dôstojnejšieho reprezentanta strany

0
"Matovič so Sulíkom je príbeh bez konca," hovorí Jarjabek. (Foto: TASR)

V strane SaS by si mali nájsť dôstojnejšieho reprezentanta, ktorý bude túto stranu viesť. Myslí si to predseda vlády Igor Matovič (OĽANO) po tom, čo predseda SaS Richard Sulík v nedeľu spochybnil rozhodovanie ústredného krízového štábu k opatreniam v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.

Matovič podotkol, že na ústrednom krízovom štábe a na pandemickej komisii strávili dokopy 11 hodín, pričom Sulík podľa neho na nich bol len jednu hodinu. “Človek, ktorý si nebol schopný v takto kritickej situácii ustúpiť zo svojho komfortu, nemá žiadne morálne právo očierňovať špičkových odborníkov, ktorí sa na pandemickej komisii aj na ústrednom krízovom štábe zaoberali touto témou,” poznamenal Matovič pred pondelkovým rokovaním vlády.

Všetci v koalícii sú podľa Matoviča zhrození zo správania Sulíka. Premiér tvrdí, že to považujú “za mimoriadne nezodpovedné.” “Všetci sme sa potrebovali postaviť za tieto nepopulárne opatrenia spolu,” uviedol premiér. Tvrdí, že zo strany Sulíka ide o “sabotáž mimoriadne dôležitých opatrení, ktoré nás majú chrániť predtým, aby sme si úplne zatvorili krajinu.” Podľa neho ide o nehodné správanie predsedu koaličnej strany.

Matovič tvrdí, že Sulík už nemá jeho dôveru viac ako priateľ. Zároveň dodal, že predseda SaS sa vezie na Kotlebovej vlne. Podotkol aj to, že ak by Sulík zostal na krízovom štábe, tak by dáta mal.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) nevníma konanie Sulíka ako dobré a férové. “Nemyslím si, že je solídne, keď sa niekto na začiatku rokovania zdvihne, odíde a vyjadrí svoj názor bez toho, aby si vypočul iné názory a argumenty,” povedal minister. Na rokovaní ústredného krízového štábu podľa neho zaznelo dostatok relevantných údajov a množstvo dát. Deklaruje, že sa diskutovalo aj o dátach, ktoré Sulíkovi chýbali. Mikulec si však nemyslí, že sa vláda ocitla na pokraji koaličnej krízy.

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) nechcel komentovať vyjadrenia Sulíka a Matoviča. Podľa neho nie je koalícia na pokraji krízy. “Nad všetkými partikulárnymi záujmami musí prevážiť spoločná zodpovednosť,” podotkol.

Od koaličných partnerov šéfka rezortu informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) očakáva, ak majú koaliční partneri nejaké riešenia, tak by ich mali presadzovať na ústrednom krízovom štábe. Má tiež za to, aby v takejto situácii nachádzali kompromis a dohodu. “Koaličným partnerom by nemalo ísť o politikárčenie a naháňanie politických hlasov,” hovorí. Remišová zároveň chce, aby každé opatrenie išlo ruka v ruke s kompenzáciou. Ministerka apeluje na Sulíka, že krízu zvládnu, len ak budú súdržní a spolupatriční.

Konflikt v koalícii vznikol po tom, čo minister hospodárstva a šéf koaličnej SaS odišiel z nedeľného rokovania ústredného krízového štábu ešte pred jeho skončením. Následne médiá informoval, že je v rámci sprísnených protipandemických opatrení proti zatváraniu reštaurácií, fitnescentier či divadiel. Odôvodnil to škodlivosťou pre ekonomiku. Kritizoval, že odborníci nemajú dáta o nakazených. Premiér následne označil Sulíkovo správanie za mimoriadne nezodpovedné a mimoriadne neľudské. Konanie šéfa SaS skritizovali aj minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO), podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) či vicepremiérka a šéfka rezortu informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí). Europoslankyňa za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová sa, naopak, postavila na stranu Sulíka.

- Reklama -