USA: Zverejnili podrobnosti z vyšetrovania zastrelenej Afroameričanky Breonny Taylorovej

0
Na snímke britský pilot formuly 1 Lewis Hamilton (vpravo) z tímu Mercedes ukazuje na tričku portrét Breonny Taylorovej po víťazstve na Veľkej cene Toskánska F1 na okruhu Mugello v Scarperii 13. septembra 2020. Foto: TASR

Polícia v americkom meste Louisville v štáte Kentucky zverejnila v stredu podrobnosti z vyšetrovania prípadu zastrelenia Afroameričanky Breonny Taylorovej belošským policajtom, ku ktorému došlo v marci. Informovala o tom agentúra AP.

Starosta mesta Greg Fisher sa vyjadril, že podľa neho bolo dôležité informácie čo najrýchlejšie zverejniť – no až po tom, čo z nich boli niektoré “nevyhnutné” pasáže odstránené.

„Apelujem na všetkých, aby k týmto spisom pristupovali citlivo, keďže obsahujú informácie a snímky, ktoré sú traumatické a bolestivé,” píše sa v starostovom vyjadrení.

Medzi zverejnenými dokumentmi sa nachádzajú prepisy výsluchov, ako aj ich audio- a videopodoby, kamerový záznam z uniforiem policajtov, správy z miesta činu a povolenia na domovú prehliadku. Polícia sa vyjadrila, že z rešpektu k osobe Taylorovej rozmazala jej fotografie a videá. Zo spisu boli zase vynechané nahrávky osobným konverzácií policajtov, ktoré zachytili kamery umiestnené na ich uniformách, pretože “vôbec nesúviseli s miestom činu alebo prípadom”, vyjadrila sa polícia.

Dvadsaťšesťročnú Taylorovú postrelili osemkrát 13. marca, keď detektívi pátrajúci po drogách vyrazili predné dvere na jej byte. V príbytku Taylorovej sa však žiadne drogy nenašli. Jej smrti začala verejnosť venovať zvýšenú pozornosť po tom, ako jej rodina v máji zažalovala políciu.

Americké úrady 24. septembra vzniesli obvinenia voči jednému z trojice policajtov zodpovedných za Taylorovej zastrelenie – ale také, ktoré s jej úmrtím priamo nesúviseli. Medzičasom bol bývalý príslušník polície v Louisville Brett Hankison obvinený len v spojitosti s výstrelmi, ktoré počas zásahu v byte Afroameričanky vystrelil do bytu susedného. Proti rozhodnutiu úradov nevzniesť zo zabitia obvinenia vypukli následne vo viacerých amerických mestách protesty.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu