Zisk poľnohospodárstva SR vlani klesol o 19,9 percenta na 83 miliónov eur

0
Ilustračná snímka. Poľnohospodári sadia zemiaky (Autor: TASR)

Poľnohospodárstvo podľa predbežných údajov dosiahlo vlani kladný výsledok hospodárenia pred zdanením vo výške 83 miliónov eur. V porovnaní s rokom 2018 sa jeho úroveň znížila o 19,9 %. Vyplýva to zo zverejnenej Správy o poľnohospodárstve a potravinárstve v SR za rok 2019, takzvanej zelenej správy, z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorý v stredu prerokovala a schválila vláda.

„Výsledok hospodárenia bol ovplyvnený poklesom produkčnej výkonnosti, čo sa odrazilo vo výpadku tržieb, ktorý nevykompenzoval ani mierny nárast cien poľnohospodárskych výrobkov,” zdôvodnil rezort pôdohospodárstva. Aj v porovnaní s päťročným priemerom rokov 2014 až 2018 bol podľa správy výsledok hospodárenia v roku 2019 nižší. Rozhodujúcu úlohu v ekonomike podľa MPRV zohrali podpory, bez ktorých by bola väčšina poľnohospodárskych podnikov stratová. Takmer 73 % finančnej podpory slovenského poľnohospodárstva sa poskytovalo zo zdrojov EÚ a len časť výdavkov bola spolufinancovaná zo štátneho rozpočtu SR.

Podiel celkových podpôr na výnosoch dosiahol 34,9 % a priamych platieb 17,4 %. Naďalej pretrvávali diferencie medzi úrovňou podpôr slovenského poľnohospodárstva a poľnohospodárstva krajín EÚ-15.

Výnosy poľnohospodárstva v roku 2019 podľa správy MPRV medziročne klesli o 7,3 % na 2,812 miliardy eur, náklady sa v minulom roku znížili o 6,9 % na 2,729 miliardy eur.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu