V EP diskutovali o dôraznejšom zastúpení žien v riadiacich orgánoch spoločností. V názoroch na kvóty sa rozchádzajú

0
Na snímke europoslankyňa Monika Beňová. Foto: TASR

Dôraznejšie zastúpenie žien v najvyšších riadiacich orgánoch európskych spoločností je dlhodobou témou debát v Európskom parlamente (EP), európski zákonodarcovia tento zámer podporujú, aj keď sa ich názory na samotné kvóty rozchádzajú. Uviedla to europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD) a europoslanec Ivan Štefanec (KDH).

Beňová, ktorá je členkou frakcie socialistov a demokratov (S&D), pripomenula, že úvod októbrového plenárneho zasadnutia EP bol venovaný aj problematike vyváženosti zastúpenia žien a mužov v riadiacich orgánoch európskych spoločností a súvisiacemu návrhu smernice z dielne Európskej komisie, ktorý má už dlhoročnú podporu europoslancov.

Upozornila, že podiel žien na riadení firiem je dlhodobo nízky, pričom pomer ich zastúpenia sa prirodzeným vývojom počas rokov veľmi nemení aj napriek tomu, že väčšinu absolventov univerzít predstavujú práve ženy. „Nezdá sa mi preto uveriteľné ani obhájiteľné, že by boli ženy s rovnakou mierou kvalifikácie o toľko menej schopné v porovnaní s ich mužskými kolegami,” skonštatovala poslankyňa.

Podľa jej slov pozitívna diskriminácia žien môže byť súčasťou spravodlivého riešenia tohto problému. „Samozrejme, že kvóty nemôžu byť jediným kritériom pre účasť žien v rozhodovacích orgánoch firiem. Rozhodujúca je ich šikovnosť, znalosti či talent. Na druhej strane však môžu byť kvóty akýmsi nutným zlom, aby boli firmy nútené zaoberať sa spravodlivým nastavením a vyváženosťou svojej personálnej politiky, jednoducho zaistením rovnosti šancí na presadenie sa,” opísala situáciu a spresnila, že príkladom v tomto smere by mali ísť v prvom rade štátne podniky.

Poslankyňa v tejto súvislosti spresnila, že ani po rokoch rokovaní sa na texte smernice nevedia dohodnúť ministri práce a sociálnych vecí členských štátov EÚ. Viacero krajín má svoje vlastné zákonné predpisy v tejto oblasti a preto by privítala určitú ich harmonizáciu, čo by podľa nej bolo prospešné aj z hľadiska fungovania spoločného trhu.

Europoslanec Ivan Štefanec. Foto: SITA

Štefanec, šéf slovenskej delegácie Európskej ľudovej strany (EPP) v europarlamente, rovnako priznal, že ide o tému, ktorá je dlho na pracovnom stole a “neposúva sa ďalej”, čomu nasvedčuje aj slabé zastúpenie žien v správnych a dozorných radách veľkých spoločností.

„Zhruba jedna zo siedmich najvyššie postavených osôb je žena,” opísal situáciu v podnikovej sfére. Dodal, že o tejto téme sa veľa hovorí v rámci zrovnoprávnenia mužov a žien, zároveň však spresnil, že nie je zástancom akéhosi prikazovania spoločnostiam, čo majú robiť.

„Nie som za nejaké prísne administratívne opatrenia či kvóty. Som za to, aby sme robili všetko pre lepšie uplatňovanie žien v pracovných pozíciách,” uviedol Štefanec. Vysvetlil, že im treba zlepšiť podmienky väčšou pružnosťou na trhu práce, umožniť prácu z domu, uľahčiť nástup do práce po materskej dovolenke a zaistiť vyváženejšiu starostlivosť o rodinu medzi mužmi a ženami.

To sú podľa jeho slov témy, ktoré majú podporu aj frakcie ľudovcov v EP. „Nemyslím si, že cieľ, ktorým je lepšie zastúpenie žien vo vrcholných riadiacich orgánoch spoločností, sa dá dosiahnuť administratívne, ale zlepšovaním pracovných podmienok pre ženy,” odkázal poslanec.

- Reklama -