streda, 12 mája, 2021
20.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Začal sa proces s exriaditeľom Daňového úradu v Košiciach Prokopičom a spol.

Začal sa proces s exriaditeľom Daňového úradu v Košiciach Prokopičom a spol.

Pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku sa v pondelok začalo hlavné pojednávanie s podnikateľom Gabrielom Kleinom a bývalým riaditeľom Daňového úradu Košice IV Ivom Prokopičom.

Dovedna z 21 obžalovaných osôb za daňovú trestnú činnosť sa osem ospravedlnilo a niektorí dali súhlas svojim obhajcom na pojednávanie v neprítomnosti. Jedného eskortovali z ústavu na výkon trestu odňatia slobody. Iva Prokopiča a ďalšieho spoluobžalovaného súd vylúčil na samostatné konanie. Len traja z obžalovaných uviedli, že by chceli uzatvoriť dohodu o vine a treste. S tým však nesúhlasila prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

V tejto veci podal ÚŠP obžalobu za založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, z daňovej trestnej činnosti na ŠTS koncom decembra minulého roka, informovala v januári hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová. Ako objasnila, v rámci trestnej činnosti páchanej od roku 2007 do roku 2009 si zločinecká skupina uplatnila nadmerné odpočty dane z pridanej hodnoty vo výške viac ako 20 miliónov eur, ktoré boli vo výške viac ako 17 miliónov vrátené a uhradené.

Obžalovaní zakladali fiktívne spoločnosti, ktoré medzi sebou obchodovali, a vystavovali nepravdivé účtovné doklady. Plánovite vyberali peniaze z neoprávnene vyplatených daní z pridanej hodnoty z účtov a rozdeľovali ich. Ivo Prokopič a Gabriel Klein rozhodovali o činnosti skupiny, riadili ju, vydávali pokyny, rozdeľovali financie a podobne.

Obaja hlavní obžalovaní čelili a čelia aj iným obvineniam, ktoré prejednávajú nižšie košické súdy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 386,136 +350 Dnes Úmrtí 12,077 +26 Dnes Uzdravení 368,447 Infikovaných 5,612 Last updated: 12. mája 2021 - 00:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -