Pandémia s brexitom bez dohody bude Britániu ročne stáť 134 mld GBP

0
peniaze, libra
Foto: PublicDomainPicture, Pixabay

Kombinácia pandémie ochorenia COVID-19 a neschopnosť zabezpečiť si obchodnú dohodu s Európskou úniou (EÚ) po brexite môže spôsobiť veľké straty britskej ekonomike. Hrubý domáci produkt (HDP) Spojeného kráľovstva môže počas desaťročia prísť približne o 134 miliárd GBP (147,78 miliardy eur) ročne, uviedla vo svojej správe americká právna firma Baker & McKenzie.

Pandémia ochorenia COVID-19 zníži britský HDP o 2,2 % v porovnaní s úrovňami očakávanými pred jej vypuknutím, uviedla firma Baker & McKenzie. Navyše, brexit aj s obchodnou dohodou v dlhodobom horizonte skreše HDP o 3,1 % v porovnaní s hypotetickým scenárom, v ktorom by Spojené kráľovstvo zostalo súčasťou EÚ, pričom export tovarov bude nižší o 6,3 %. Bez obchodnej dohody dlhodobé náklady na brexit stúpnu na 3,9 % HDP.

“Napriek tomu, že firmy prijímajú opatrenia, aby vykompenzovali zvýšené náklady na brexit rekonfiguráciou dodávateľských reťazcov, britskí výrobcovia zaznamenajú výrazný pokles exportných tržieb,” uvádza sa v správe spoločnosti Baker & McKenzie.

“Keďže cena odchodu Británie z EÚ budú zrejme veľmi vysoká, vláda bude musieť použiť všetky dostupné prostriedky, aby pomohla znížiť jeho ekonomické škody.”

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu