Kim Čong-un prvýkrát zaslal odkaz s prianím uzdravenia svetovému lídrovi

0
Severekórejský diktátor Kim Čong-un. Foto: SITA

Severokórejský vodca Kim Čong-un v sobotu poprial americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a jeho manželke Melanii skoré uzdravenie po tom, ako oznámili, že mali pozitívne testy na nový druh koronavírusu.

„Kim úprimne dúfa, že sa čo najskôr zotavia, a verí, že ochorenie prekonajú. Vodca vyjadril prezidentovi a prvej dáme svoju účasť a poslal im vrelý pozdrav,” informovala tlačová agentúra AFP, citujúc severokórejské štátne médiá.

Ide o prvý prípad, keď Kim Čong-un zaslal odkaz s prianím uzdravenia svetovému lídrovi, ktorý bol pozitívne testovaný na nový druh koronavírusu, všíma si juhokórejská tlačová agentúra Jonhap.

Správu o svojom a manželkinom pozitívnom teste oznámil Trump v piatok na Twitteri. Krátko predtým potvrdil, že jeho poradkyňa Hope Hicksová mala pozitívny test na koronavírus SARS-CoV-2. Trumpa neskôr previezli do vojenskej nemocnice pri Washingtone, kde podstúpi pozorovanie a liečbu, ale zároveň bude pokračovať vo výkone funkcie hlavy štátu.

Na archívnej snímke z 12. júna 2018 americký prezident Donald Trump (vpravo) a severokórejský vodca Kim Čong-un počas stretnutia v hoteli Capella na singapurskom ostrove Sentosa. Foto: TASR/AP

Trump a Kim sa stretli na dvoch summitoch – v roku 2018 v Singapure a v roku 2019 vo vietnamskom Hanoji. Vlani sa tiež stretli na demarkačnej čiare medzi Severnou a Južnou Kóreou v rámci úsilia o dosiahnutie dohody o programe jadrových zbraní Pchjongjangu.

Z ich stretnutí však dosiaľ nevzišiel žiadny konkrétny výsledok súvisiaci s denuklearizáciou a rokovania sú už niekoľko mesiacov oficiálne pozastavené. Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo však v septembri uviedol, že rozhovory medzi Pchjongjangom a Washingtonom pokračujú v zákulisí. Trump vykresľuje úzky vzťah s Kimom za jeden z úspechov svojej zahraničnej politiky.

Trumpovi zaželali skoré uzdravenie aj ďalší svetoví lídri: ruský prezident Vladimir Putin, generálny tajomník OSN António Guterres, šéf Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom, predseda Európskej rady Charles Michel, britský premiér Boris Johnson, francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecká kancelárka Angela Merkelová, rakúsky kancelár Sebastian Kurz, generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, kanadský premiér Justin Trudeau, indický premiér Naréndra Módí, egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, jordánsky kráľ Abdalláh II., izraelský premiér Benjamin Netanjahu, kórejský prezident Mun Če-in, poľský prezident Andrzej Duda, kolumbijský prezident Iván Duque či zimbabwiansky prezident Emmerson Mnangagwa.

- Reklama -