utorok, 20 októbra, 2020
5.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Baránek: Môžeme hovoriť o veľkom konflikte v koalícii, ale veľká kríza z...

Baránek: Môžeme hovoriť o veľkom konflikte v koalícii, ale veľká kríza z toho nebude

Matovičovi posledná väčšia aktivita pri komunikovaní korony nepomôže. Podľa politického analytika Jána Baránka pre ParlamentnéListy.sk za to môže charakter zdieľaných, negatívnych opatrení, ale aj neštandardný spôsob, ktorý zvolil premiér, keď informácie neplatia niekedy ani dva dni. A čo si Baránek myslí o aktivite Jany Cigánikovej pri obštrukcii parlamentu? Je to vážna kríza alebo len ďalšia v poradí…

Oddnes platia na Slovensku nové, prísnejšie opatrenia proti koronavírusu. Skúsme sa na to pozrieť z pohľadu politológa. Môže pomôcť Igorovi Matovičovi, že je opäť za mikrofónmi a na obrazovkách, a komunikuje túto tému sám pri klesajúcich preferenciách?

Nie, to mu už nepomôže. Nekomunikuje pozitívne veci, ale veci, ktoré obmedzujú ľudí. A to je ako s poslom zlých správ, ten nebude nikdy obľúbený, aj keď nemusí za to niesť vinu. Toto je niečo, čo nepridá na popularite nikomu, nielen Matovičovi.

Očakávali ste, že pád jeho preferencií bude pol roka po voľbách taký prudký?

Hovoril som to, dokonca som o tom aj písal. Mňa to neprekvapuje, Matovič je Matovič. Už po voľbách som hovoril, že OĽaNO utrpelo víťazstvo, neboli na to pripravení ani personálne, ani odborne. Už vtedy som mal silnú obavu, že tá popularita sa neudrží dlho.

Je to dva a pol týždňa, čo minister zdravotníctva Marek Krajčí spolu s pandemickou komisiou ohlásili prísnejšie opatrenia proti korone. O niekoľko dní nato ich premiér na vlastnú zodpovednosť zrušil. V pondelok oznámil nové opatrenia, v stredu už neplatia. Čo si má z toho zobrať volič? Ako keby sa nepoučil z prvej vlny.

To je tá nepripravenosť, neskúsenosť. Matovič ako keby sa nevedel dostať z polohy politického aktivistu, ktorú dlhodobo hral, do polohy štátnika. Štátnik je iná kategória. Ten, keď niečo povie, tak to platí, a to čo nemá platiť, na to musí byť extra silný dôvod podložený argumentmi, prečo o tri dni zmenil názor. To, čo vidíme u nás, pôsobí veľmi chaoticky. Už len že sa na to pýtate, je signál, že to novinárov vyrušuje, že na to neboli zvyknutí, aby tretí ústavný činiteľ, šéf exekutívy, takto rýchlo menil na dôležité veci názor.

To, čo vidíme u nás, pôsobí veľmi chaoticky.

Na čo sú však novinári zvyknutí už z minulosti, sú útoky na druhých, hľadanie nepriateľov, kto nejde so mnou, ide proti mne.

Toto sme tu už mali. Už Mečiar bol rovnaký, takže nie je to nič prekvapujúce. Ale to neznamená, že aj keď to poznáme, že to je správne. To neustále hľadanie vinníka sa opočúva a argumenty strácajú na sile, a stávajú sa z nich frázy.

Viete si predstaviť situáciu, že pre pretrvávajúcu pandémiu nebude môcť ani zasadať parlament? Myslí na to ústava?

Ústava na to určite nemyslí, to je jednoznačné, musia byť predčasné voľby. Museli by prijať nový ústavný zákon. Neviem si predstaviť videozasadnutie parlamentu. Ústava na to ani nemohla myslieť, prenosy, aké sú dnes, kedysi neboli možné. V ústave nenájdete nič, čo by politikom pomohlo, musia sa zísť alebo prijať ústavný zákon, alebo keď to bude trvať dlho, budú predčasné voľby.

Cirkev musí dbať na záujmy veriacich.

Medzi tými, ktorí boli po pondelku silne dotknutí, bola aj cirkev, ktorá nesúhlasila s rušením omší. Nemôže jej tento postoj, že do omší nám nesmie nik hovoriť, ublížiť v čase, keď jedna z koaličných strán opatrne otvorila tému odluky cirkvi od štátu? 

Nesúhlasím so slovom “opatrne”. To nie je o tom, či to môže, alebo nemôže ublížiť cirkvi. To je o tom, že cirkev má istú funkciu, má isté právomoci, ktoré politici flagrantne porušili, čo potvrdili aj biskupi. Omše môžu predsa zrušiť len biskupi, nie premiér. Cirkev musí dbať na záujmy veriacich. Pokiaľ nemáme akútny stav ohrozenia životom, čo si nemyslím, že máme, tak cirkev sa zachovala tak, ako od nej veriaci očakávali.

Prejdime na inú tému. Vládni politici otvorene používajú termín koaličná kríza, môže za to nehlasovanie liberálov za návrhy konzervatívcov a komunikácia Jany Cigánikovej s poslancami opozície, vrátane kotlebovcov, a dohoda na spoločnej obštrukcii. Očakávate vážnejšie trenie v koalícii alebo to opäť vyšumí ako diplomovky a ďalšie veci?

Vyšumí to, samozrejme. Pri hodnotových témach majú síce dohodu, že hlasujú podľa svojho svedomia, ale už toto dohadovanie sa s opozíciou na obštrukcii by som považoval za vážne naštrbenie koaličných vzťahov a môžeme hovoriť o veľkom konflikte, ale veľká kríza z toho nebude.

1 komentár

  1. Raz darmo, korytá sú korytá a koaličné svi. Ne sú stále ešte nenažraté. Túto vládu môže povaliť iba ak tak ulica. Tak ako to bolo v aj prípade vlády Fi_ca!!! Na povalenie vlády Fi_ca vtedajšia opozícia zneužila vraždu dvoch mladých ľudí!!! Priam tancovali na ich hroboch. Zvláštne na tom je, ale jedna vec. Prečo si tu nik nepoložil zásadnú otázku? “Cui bono?” Lebo Fi_covi to nijak nepomohlo, toho to maximálne poškodilo. Zaujímavé ale bolo to, že média, teda aby som bol presný, tak mainstream s touto vraždou silou mocou chcel spájať stranu Smer SD a Fi_ca!!! Toľko kopali do nich až nakoniec ten tlak Fi_co neustal a dobrovoľne, nasilu odstúpil. Hrozilo totižto, že sa vládna koalícia rozpadne a budú nasledovať predčasné voľby. To, že Pelle_grinimu nakoniec zachutila moc, niet sa čo čudovať. Komu nie? Pozrite sa teraz na toho zlodeja a plagiátora Mat_oviča. Za toho Boha neodstúpi. Je hanbou Slovenska. A aj tak jemu to nič nerobí. Nehanbí sa je mu to jedno. O takýchto typoch sa zvyklo hovoriť, že nemá kožu na tvári. Hlavne, že je v kresle premiéra.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Voľby USA: Kandidátom počas debaty na čas vypnú mikrofóny

Americký prezident Donald Trump a demokratický prezidentský kandidát Joe Biden budú mať počas štvrtkovej predvolebnej debaty vypnutý mikrofón, kým bude súper prvé...

Írsko sa ako prvé v EÚ vracia k celoštátnemu lockdownu

Írsko bude prvou krajinou Európskej únie, ktorá sa z dôvodu šírenia koronavírusu vráti k celoštátnemu zatvoreniu (lockdownu), povedal v pondelok v televíznom...

Disciplinárna komisia posudzovala pri Trnkovi dva skutky, potvrdil predseda komisie Izsák

Disciplinárna komisia Generálnej prokuratúry (GP) SR posudzovala v rámci rozhovoru bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku pre televíziu Markíza samostatne dva skutky. Uviedol...

Od stredy bude v Česku povinné nosenie rúšok aj v autách

V Česku bude nosenie rúšok od stredy povinné aj v autách. Vzťahovať sa nebude na vodičov, ktorí budú vo vozidle sami alebo...

Haulík: Celoplošné testovanie? Nápad má logiku, ale môže to byť katastrofa

Celoplošné testovanie na COVID-19 ovplyvní preferencie politických strán. „Ak bude úspešné, pokles OĽaNO v prieskumoch sa úplne otočí. Ak by to bol prepadák,...

Pribudlo šesť potvrdených úmrtí na COVID-19

Na Slovensku pribudlo šesť potvrdených úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Celkovo tak v krajine zomrelo na toto ochorenie 98 ľudí. TASR...

V uliciach Minska sa opäť protestovalo. Do ulíc vyšli aj Lukašenkovi stúpenci

Prívrženci opozície z radov bieloruských seniorov sa v pondelok zišli na protestnom pochode ulicami Minska. V centre mesta sa konalo aj zhromaždenie...
Slovensko
Pozitívne vzorky 30,695 Úmrtí 92 Uzdravení 7,536 Infikovaných 23,067 Last updated: 20. októbra 2020 - 07:53 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky